reklama

Nejvíce otázek vzbuzuje, jak bude volit italský jih, kde nezaměstnanost mladých dosahuje 46,5 procenta. Silvio Berlusconi, který vévodí favorizované středopravé koalici dnes porušil předvolební klid, prodíral se davem v Neapoli a vysvětloval svůj nikdy nerealizovaný plán rovné daně. Oficiálně se do města pod Vesuvem vydal za rodinou své takřka o padesát let mladší přítelkyně, protože její otec v pátek propagoval konkurenční M5S.

Milánský mediální magnát v televizních rozhovorech, které poskytl v pátek večer, sliboval, že na jihu Itálie vytvoří s pomocí nynějšího prezidenta Evropského parlamentu Antonia Tajaniho půl milionu pracovních míst.

Za Tajaniho se ovšem nepostavil Matteo Salvini, šéf Ligy severu, který tuto kdysi separatistickou stranu přeměnil na stranu krajně pravicovou podle vzoru francouzské Národní fronty. "Od pondělí bude v Itálii vládnout Liga severu," ubezpečoval své stoupence na pátečním mítinku v Miláně.

Matteo Renzi, šéf levicové Demokratické strany (PD), na mítinku ve Florencii v pátek varoval před vzestupem extremismu a populismu a před možnou koalicí Ligy severu a M5S. Připomněl, že za vlády PD zakusila Itálie minulý rok poprvé od krize z broku 2008 hospodářské oživení. Luigi Di Maio, mladý předák populistického M5S, se na předvolebním mítinku v Římě odvolával na neoficiální průzkum a tvrdil, že hnutí volby vyhraje.

reklama