Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Britský chlapec, který se léčil v ČR, se zřejmě rakoviny mozku zbavil

Protonová léčba
Protonová léčba
Foto: ptc.cz

Londýn - Ashya King, který se v roce 2014 v Česku podrobil protonové léčbě mozkového nádoru, je zřejmě zcela vyléčen. Případ vyvolal před čtyřmi lety velkou mediální pozornost, především kvůli zoufalé akci, kterou na záchranu britského chlapce podnikli jeho rodiče.

"Do budoucnosti teď hledíme s mnohem větším optimismem, můžeme nyní vlastně začít trochu plánovat do budoucna," řekl Brett King, otec nyní již osmiletého chlapce. Podle něj onkologové z nemocnice v Southamptonu po kontrole posledních snímků uvedli, že nevidí žádný náznak toho, že by se rakovina vracela. Ashya podle svého otce nyní nejen mluví a chodí bez pomoci, ale jezdí i na kole a chodí s ostatními dětmi do školy.

Před časem se na snímcích objevil zvláštní stín, lékaři ale rodinu ubezpečili, že se rakovina nevrací a chlapec je vyléčen. "Nemohl jsem ani mluvit, když mi to radiolog řekl. Musel mi to říct kategoricky: 'Není tam nádor.'," popsal okamžik úlevy Ashyův otec deníku The Sun.

Britští lékaři zjistili, že Ashya trpí nádorovým onemocněním mozku a několikrát ho operovali. Poté ale jeho rodičům sdělili, že pro něj již více udělat nemohou. Kingovi následně bez vědomí lékařů odvezli chlapce do Španělska, kde prý chtěli prodat rekreační nemovitost, aby měli na léčení v protonovém centru v Praze.

V Británii na ně byl ale vydán zatykač kvůli zanedbání péče, a několik dní proto strávili ve španělské vazbě. Nakonec jim soud léčení syna v zahraničí povolil a Ashya se podrobil léčbě v Česku. Britská zdravotní pojišťovna zákrok zpětně proplatila.

Témata:  rakovina Velká Británie protonová léčba

Související

Aktuálně se děje

4:00

Zimní počasí se ještě neloučí. O víkendu se vrátí mrazíky, pak se oteplí

Zima stále ještě neřekla poslední slovo. Podle ČHMÚ.cz se o víkendu objeví přízemní mrazíky. Příští týden se ale oteplí až na 24 stupňů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Žralok bílý (Carcharodon carcharias)

Žraločí útoky: Proč tito mořští predátoři útočí na lidi a jak se riziku vyhnout?

Žraloci jsou odjakživa opředení mýty a strachem. Filmy jako Čelisti vytvořily v očích veřejnosti obraz krvelačných predátorů, kteří číhají těsně pod hladinou a vyčkávají na lidské oběti. Skutečnost je však mnohem méně dramatická – a mnohem zajímavější. Žraločí útoky na lidi jsou sice reálným jevem, ale z hlediska pravděpodobnosti se jedná o extrémně vzácné události. Přesto však existují a čas od času dojde k tragickým následkům. Proč k těmto útokům dochází a jak jim můžeme předejít?