Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Polsku začal soud s exprezidentem Walesou, Kaczyński ho žaluje kvůli urážce a pomluvě

Jaroslaw Kaczyński
Jaroslaw Kaczyński
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Gdaňsk - V Polsku dnes začal soud s exprezidentem Lechem Walesou, kterého za urážku a pomluvu žaluje předseda vládní strany Jaroslaw Kaczyński. Ani jeden z nich se dnešního stání nezúčastnil. Na květnovém soudním jednání by ale podle portálu wPolityce.pl měli vypovídat osobně.

Polský vládní speciál v dubnu 2010 přepravoval polskou delegaci do západoruského Smolenska, kde měla uctít památku obětí katyňského masakru, při němž v roce 1940 sovětská tajná policie zavraždila přes 20.000 Poláků. V troskách letadla zahynulo 96 lidí, vesměs členů delegace v čele s prezidentem Lechem Kaczyńským.

Walesa prohlásil, že Jaroslaw Kaczyński nese odpovědnost za letecké neštěstí. Kaczyński přes svého zástupce soudu sdělil, že trvá na omluvě a odškodném 30.000 zlotých (182.000 korun).

Walesa uvedl, že psychicky rozrušený Jaroslaw zavolal do letadla svému bratrovi Lechovi, aby ho nehledě na špatné počasí přiměl přistát. Poznamenal také, že Lech se pokaždé podřizoval rozhodnutí svého dvojčete.

Témata:  Lech Walesa Jaroslaw Kaczyński Lech Kaczinsky Polsko

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.