Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Právní stát v Polsku je v ohrožení? Polští exprezidenti a expremiéři žádají Brusel o pomoc

Bronislaw Komorowski
Bronislaw Komorowski
Foto: www.gover.pl

Varšava/Brusel - Evropská komise kvůli obavám z posílení vlivu politiků na obsazení soudů ohrozí stabilitu polského právního řádu, před časem zahájila s Polskem proceduru, která může vést až k odebrání některých hlasovacích práv. Roztržka Varšavy s Bruselem a neutichá a nově se do ní vložila skupina bývalých polských premiérů a prezidentů.

Varšava sice učinila úpravy, které vysvětluje jako ústupky Bruselu, podle opozice i samých soudců jde však jen o kosmetické změny.

Někdejší polští politici v otevřeném dopise vyjádřili obavu z toho, že nový zákon o nejvyšším soudu zlikviduje demokracii v Polsku. "3. července v Polsku vstoupí v platnost zákon o nejvyšším soudu, který v Polsku definitivně zruší zásadu dělby moci (na zákonodárnou, výkonnou a soudní) a podstatu demokratického právního státu. Princip, který představuje identitu Evropské unie jako instituce a myšlenku spojených států," napsali v otevřeném dopise komisi. "Bez právního státu nebude demokratické Polsko," dodali.

"Polsko bylo jedním z průkopníků demokratických změn ve střední a východní Evropě (...) Ale obranné mechanismy právního státu v Polsku se ukázaly být příliš slabé. Navzdory silnému a hlasitému odporu občanské společnosti dokončuje vládnoucí strana odstranění systému dělby moci, rovnou porušuje ustanovení ústavy (...) Poslední instancí, která může zachránit polskou zákonnost, je Evropská unie," praví se v dopise, zakončeném zvoláním "Nebude svobody bez zákonnosti" ve zjevné narážce na někdejší heslo z éry boje proti komunismu "Není svobody bez Solidarity".

Kromě Lecha Walesy dopis podepsali bývalí prezidenti Aleksander Kwaśniewski a Bronislaw Komorowski, bývalí premiéři Wlodzimierz Cimoszewicz, Leszek Miller, Marek Belka a Kazimierz Marcinkiewicz, který býval šéfem vlády PiS v letech 2005 až 2006, bývalí ministři zahraničí Andrzej Olechowski, Dariusz Rosati, Adam Rotfeld, Radoslaw Sikorski a někdejší disidenti a političtí vězni Wladyslaw Frasyniuk, Bogdan Lis a Zbigniew Bujak.

Vládní strana Právo a spravedlnost (PiS), která má většinu v obou komorách parlamentu, od příchodu k moci v roce 2015 zdůrazňovala, že změny v justici jsou nezbytné, aby soudy byly efektivnější a spravedlivější. Argumentovala také, že v křeslech soudců ve značné míře zůstávají lidé poznamenaní mentalitou komunistické éry. 

Témata:  Polsko EU Lech Walesa Aleksander Kwaśniewski Bronisław Komorowski

Související

Aktuálně se děje

10:18

Rusko poprvé v historii poslalo na Ukrajinu mezikontinentální balistickou raketu

Podle serveru CNN Rusko ve čtvrtek ráno podniklo útok na město Dnipro za použití mezikontinentální balistické rakety (ICBM). Útok zahrnoval také balistickou raketu X-47M2 Kinzhal a sedm řízených střel.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy