Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Střety mezi muslimy s buddhisty jsou stále horší. Srí Lanka vyhlásila výjimečný stav

Násilí
Násilí
Foto: Pixmac

Kolombo - Vláda Srí Lanky dnes vyhlásila v zemi na deset dní výjimečný stav. Násilnosti vypukly ve městě Kandy, které leží v centrální části země. Vyvolala je smrt muže z většinového sinhálského etnika, který zemřel po napadení skupinou muslimů.

Sinhálci poté v odvetě začali vypalovat domy a obchody příslušníků muslimské menšiny. Úřady již v pondělí v oblasti vyhlásily zákaz vycházení. Vláda tam vyslala vojáky a elitní policisty.

Posvátné město Kandy, kde je podle buddhistické tradice uložen Buddhův zub, jedna z nejcennějších buddhistických relikvií, je častým cílem turistů. Celé město je protkáno sítí buddhistických chrámů a od roku 1988 je součástí světového dědictví UNESCO. V současné době na Srí Lance probíhá turistická sezona, která zde začíná v prosinci a končí začátkem dubna.

Některé radikální buddhistické skupiny muslimy obviňují, že se snaží obracet lidi na islám a že ničí buddhistické archeologické památky. Buddhističtí nacionalisté raké protestují proti přítomnosti příslušníků muslimského etnika Rohingů, kteří na Srí Lanku uprchli před pronásledováním z převážně buddhistické Barmy.

"Na mimořádném zasedání vlády bylo rozhodnuto vyhlásit na deset dní výjimečný stav, aby se zabránilo šíření nepokojů do dalších částí země," řekl mluvčí srílanské vlády Dajasiri Džajasekara. "Rovněž bylo rozhodnuto tvrdě zasáhnout proti lidem, kteří podněcují násilí prostřednictvím facebooku," dodal.

Témata:  Srí Lanka muslimové Buddhismus

Související

Aktuálně se děje

9:55

Leon Tsoukernik po kolapsu bojuje o život. Policie prozradila novinky

Příbuzní Leona Tsoukernika a jeho přátelé, včetně těch slavných, se zajímají především o jeho zdravotní stav a doufají v zázrak. Nesmí se však zapomínat, že kolaps známého podnikatele, respektive okolnosti události, řeší i policie. Jak pokročilo vyšetřování? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy