Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jižní Karolina chce popravy injekcí nahradit křeslem. Návrh na trest smrti zastřelením neprošel

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Scott Langley

Columbia (USA) - Jižní Karolína debatuje o metodách usmrcení zločinců. Farmaceutické firmy buď z etických důvodů nebo kvůli obavám z negativní reklamy odmítají dodávat látky pro smrtící injekce. Návrh na trest smrti zastřelením neprošel. Stát proto uvažuje o elektrickém křesle. V současné době platí trest smrti v 31 státech USA.

Americké soudy už několikrát kvůli problematickému obsahu injekcí plánované popravy zablokovaly, dříve používané látky byly zakázány, evropští dodavatelé jakékoli nové dodávky odmítají a chemikálií je nedostatek.

V Jižní Karolíně platí od roku 1995 zákon, podle něhož si odsouzenec může vybrat mezi smrtící injekcí a elektrickým křeslem. Všichni odsouzenci si v posledních letech zvolili injekci s vědomím, že účinnou látku věznice nemají. Poprava se proto v těchto případech odkládala na neurčito. Od roku 2011 v Jižní Karolíně žádný odsouzenec rukou kata nezemřel, v celách smrti je 35 lidí.

V místním parlamentu prošel v prvním hlasování zákon, který věznicím výslovně ukládá použití elektrického křesla. Tuto metodu zavedli v Jižní Karolíně v roce 1912, na křesle od té doby v tomto státě zemřelo přes 200 vězňů.

Objevil se i poslanecký návrh na zavedení trestu smrti zastřelením, což je podle senátora Brada Huttoa humánnější metoda než elektrický výboj. Návrh ale neprošel.

Témata:  trest smrti popravy USA

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.