Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Útoky na muslimy na Srí Lance pokračují, zatčeni byli buddhističtí radikálové

Muslimové
Muslimové
Foto: Pixabay

Kolombo - V souvislosti s útoky proti muslimské menšině zadržela policie na Srí Lance celkem 85 lidí. Deset podezřelých označila za členy radikální buddhistické organizace a ve vazbě je také její vůdce, který byl patrně mozkem nepokojů. Informovala o tom dnes agentura AFP. Nepokoje už mají údajně tři oběti, Srí Lanka kvůli nim v úterý vyhlásila výjimečný stav.

Výtržnosti ale dnes pokračovaly a mešita ve městě Kuruvita na jihu ostrova se stala terčem žhářského útoku. Problémy začaly v pondělí ve městě Kandy po smrti mladého buddhisty z většinového sinhálského etnika, kterého napadla skupina muslimů. Podle AFP zapálili rozvášnění sinhálští nacionalisté za poslední tři dny přes 200 obydlí, obchodů nebo vozidel patřících muslimům.

V okrese Kandy dnes bylo zatčeno 85 lidí včetně deseti údajných členů radikální buddhistické skupiny, která podle policie publikovala videa s nenávistnými výroky na adresu muslimů. „Zatkli jsme deset významných podezřelých, včetně Amitha Vírasingha, jenž ty útoky plánoval a prováděl," oznámil mluvčí policie.

Muslimové tvoří asi devět procent z 21 milionů obyvatel Srí Lanky, buddhisté tvoří asi 70 procent populace. Jde právě o Sinhálce. Někteří buddhističtí nacionalisté v poslední době protestovali proti přítomnosti žadatelů o azyl z řad muslimských Rohingů, většinou prchajících z Barmy, kde čelí útlaku od buddhistické většiny.

I dnes hořela řada budov využívaných muslimy: v Kuruvitě házeli útočníci na mešitu zápalné lahve a v obci Veligama na jižním pobřeží se odehrál útok na muslimský obchod. AFP uvedla, že i v Kandy je situace stále napjatá, a přestože tam už neplatí zákaz vycházení, zůstaly například zavřené školy. Na severu města dnes nadále doutnaly obchody napadené v předchozích dnech.

Centrální část ostrova včetně města Kandy je oblíbenou turistickou destinací například díky Chrámu Buddhova zubu, pro buddhisty nejposvátnějšímu místu na celé Srí Lance. Úřady ale nyní, v čase hlavní turistické sezony doporučily návštěvníkům, aby se oblasti vyhlášené i pro své přírodní krásy vyhýbali. „Tohle není pro turisty ideální situace. Když jsme si večer vyšli, ulice byly prázdné," řekl agentuře Reuters jednapadesátiletý italský turista.

Témata:  Srí Lanka muslimové Buddhismus

Související

Aktuálně se děje

28. března 2025 17:51

28. března 2025 12:04

Otázkou není jestli, ale kdy. Ruská invaze do Pobaltí se blíží, váhat zřejmě nebude ani Trump

Ruská invaze do Pobaltí už nepředstavuje hypotetickou hrozbu, ale stále pravděpodobnější scénář. Vše nasvědčuje tomu, že Moskva, posilující armádu, upevňující alianci s Běloruskem a testující jednotu NATO, se připravuje na nový střet, který bude ideologicky ospravedlněn doktrínou tzv. „ruského světa“. Pobaltské státy Litva, Lotyšsko a Estonsko, symboly odtržení od komunistického impéria, jsou v očích Kremlu nejen ztraceným územím, ale i nástrojem k rozvrácení Západu.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy

Zemětřesení v Myanmaru

Mimořádná zpráva

Myanmarem otřásla dvě masivní zemětřesení. Internetem kolují děsivá videa řítících se budov

Centrální část Myanmaru zasáhlo v pátek ráno (odpoledne místního času) silné zemětřesení o síle 7,7 stupně následované po 12 minutách otřesem o síle 6,4 stupně, uvedla americká geologická služba USGS. Otřesy byly zaznamenány přibližně 16 kilometrů severozápadně od města Sagaing kolem 12:50 místního času, uvedl server CNN. Zemětřesení bylo tak masivní, že ničilo budovy i v sousedním Thajsku a otřesy lidé pocítili i v Číně. Bangkog a Myanmar už evidují první mrtvé a zraněné a předpokládá se, že jejich počet bude strmě narůstat. O českých obětech zatím informace nejsou. Myanmarská vojenská junta následně vyhlásila nouzový stav ve velké části centrálního Myanmaru. Podle posledních informací se už počet mrtvých počítá ve stovkách.