Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Krize na Slovensku: Kiska, Fico a Danko se neshodli na společné deklaraci

Bratislava
Bratislava
Foto: Pixabay

Bratislava - Slovenský prezident Andrej Kiska, šéf parlamentu Andrej Danko a premiér Robert Fico se při dnešní společné schůzce neshodli na společné deklaraci.

Text navrhovaný prezidentem s cílem vyřešit politickou krizi na Slovensku po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky například předpokládal, že nejvyšší politici země podpoří politická rozhodnutí včetně vyvození politické odpovědnosti a zásadních personálních změn s cílem snížit polarizaci ve společnosti.

Měli se také zavázat k nutnosti vyšetřit dlouhodobě neřešená podezření o působení organizovaného zločinu na Slovensku, o kterém psal zastřelený novinář. Projevy nespokojenosti občanů také neměli označovat pokusem o převrat, který je řízen ze zahraničí.

Fico na jednání nakonec přišel s vlastním návrhem deklarace, který zmiňovaný Kiskův text neobsahoval.

"Sice jsme nesestavili politickou deklaraci, ale máme jedno upřímné společné přání. Přejeme si, aby byl ve společnosti klid a my tři ústavní činitelé uděláme všechno v rámci našich kompetencí, aby události posledních dnů nebyly jakkoliv politicky zneužívány," řekl Danko po schůzce, která trvala zhruba půl hodiny.

Témata:  Slovensko Andrej Kiska Robert Fico

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 14:27

Policie ČR vyšetřuje tragický rodinný konflikt v Plzni. Jeden člověk zemřel

Tragický rodinný konflikt vyšetřuje plzeňská kriminálka od pondělního večera. V bytě v Plzni napadl muž svého bratra, který útok nepřežil, a také otce, jehož záchranáři převezli s vážným zraněním do nemocnice. Podezřelý je momentálně v nemocnici. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.