reklama

Místopředseda Evropské komise Jyrki Katainen dnes v Bruselu novinářům řekl, že ačkoliv jsou kvůli plánu prezidenta Donalda Trumpa zvažována vlastní evropská "vyrovnávací opatření" i možnost obrátit se na Světovou obchodní organizaci (WTO), je cílem EU v první řadě dohoda s Washingtonem.

"Americké úřady nemohou najít žádné důkazy, které by znamenaly, že se naše společnosti podílely na dumpingu. Naše pravidla o státní podpoře jsou velmi přísná," zdůraznil Katainen. "Jsme spojenci, a nikoliv bezpečnostní hrozba. A chceme, aby byla EU chápána jako obchodní blok. Všechny naše členské státy jsou v případě obchodu vázány stejnou sadou pravidel," upozornil.

Místopředseda komise odpovědný za pracovní místa, investice a konkurenceschopnost tak reagoval i na slova britského ministra obchodu Liama Foxe. Ten se vyjádřil v tom smyslu, že jeho země chce v otázce možných nových amerických cel s EU "spolupracovat".

Britové jsou však do března příštího roku členem unie se všemi právy a povinnostmi z toho plynoucími, země navíc i po brexitu usiluje o přechodné období, v němž by chtěla zůstat na unijním jednotném trhu.

Trump v noci na dnešek podepsal zvýšení cel na dovoz oceli o 25 procent a na dovoz hliníku o deset procent. Opatření má vstoupit v platnost za 15 dní, týkat se zatím nemá Kanady a Mexika. Prezident připustil výjimky i pro některé další státy. Katainen ale upozornil, že nejsou známa kritéria, na jejichž základě mohou být další země z opatření vyňaty. "Nechci o této věci spekulovat, ale pokud je nám řečeno, že naše ocelářství je národní hrozbou, musíme tomu čelit jako (obchodní) válce," prohlásil.

EU se podle Katainena soustředí na dialog s americkou stranou. Pokračovat ale budou také přípravy možných "vyrovnávacích opatření", tedy odvetných evropských kroků. "Doufáme, že je nebude třeba použít, ale v případě potřeby budeme připraveni," upozornil místopředseda komise.

Komisařka pro obchod Cecilie Malmströmová dnes uvedla, že unie nepovažuje americká cla za řešení problému s nadbytkem kapacity v ocelářském sektoru. Brusel je také připraven obrátit se na Světovou obchodní organizaci (WTO), pokud to bude nutné. "Jasně v této věci tvrdíme, že to (cla) není ve shodě s WTO, takže půjdeme k WTO, a to zřejmě s několika dalšími přáteli. Budeme muset chránit náš průmysl vyváženými opatřeními," řekla Malmströmová na dotaz, zda EU zvažuje obrátit se na WTO.

Zavádění cel a dalších obchodních bariér není dobré pro nikoho, je přesvědčena německá kancléřka Angela Merkelová. Nejlepší by podle ní bylo, kdyby Evropská unie byla vyňata z opatření Spojených států, které počítají s novými cly na dovoz hliníku a oceli. Řekla to dnes v Mnichově po jednání s představiteli německého průmyslu. Zároveň se vyslovila pro další jednání s Washingtonem.

Její vláda nadále jasně upřednostňuje multilaterální řešení a další odbourávání obchodních bariér. "To zdůrazníme v rozhovorech, že to je náš cíl, naše přání," podotkla. Evropa je podle ní připravena reagovat, ale přednost by teď měly dostat další rozhovory s USA.

Evropa musí na nově vyhlášená americká dovozní cla na ocel a hliník reagovat jednotně, pokud chce, aby její opatření měla nějaký dopad. Prohlásil to dnes francouzský ministr financí Bruno Le Maire, napsala agentura Reuters. "Evropská komise říká, že otevřené jsou všechny možnosti. Nejdříve je třeba vyhodnotit dopad amerického rozhodnutí na evropský průmysl a zjistit, jaká opatření budeme muset podniknout," dodal.

Největší ruská ocelárna problém nemá

Společnost Severstal nová americká cla na dovoz oceli a hliníku za problém nepovažuje, neboť svou produkci pro Spojené státy je schopna snadno udat na jiných trzích. "Vývoz oceli do USA loni představoval dvě procenta její produkce. Takový objem vývozu do USA je podnik schopen bez komplikací přesměrovat na jiné trhy," uvedl firma. Nicméně obecně vnímá jakákoli omezení jako poškozování exportu a rozvoje globálního hospodářství.

Společnost Rusal trvá na tom, že ruský hliník neznamená pro USA žádné ohrožení, neboť do země dováží takové hliníkárenské produkty, které Spojené státy nejsou schopné produkovat v požadovaném množství. Firma ujistila, že chce nadále do USA své výrobky dodávat a že chce svou činností nadále podporovat americká pracovní místa.

Pracovník ruské obchodní mise v USA Alexandr Stadnik agentuře TASS řekl, že podobná opatření, jaké ve čtvrtek oznámil americký prezident Donald Trump, nic dobrého nikdy nepřinesla. "Podobné akce USA mohou vyústit v obchodní válku," řekl Stadnik. "A z obchodní války nic dobrého ještě nevzešlo. Poškozeni budou všichni," dodal.