reklama

Enric Stern a Jaume Roura se v září 2007 zúčastnili v katalánském městě Girona demonstrace proti návštěvě španělského krále Juana Carlose I. Na manifestaci zapálili fotografii královského páru. Kvůli tomu byli posléze španělským soudem odsouzeni k 15 měsícům vězení za urážku královské koruny. Trestu vězení se mohli vyhnout zaplacením pokuty 2700 eur, což také učinili.

Oba Katalánci se posléze odvolali ke španělskému Ústavnímu soudu, který ale trest potvrdil s tím, že podněcovali k nenávisti a násilí vůči králi a monarchii. V říjnu 2015 podali oba stížnost do Štrasburku.

Soud ve Štrasburku rozhodl, že španělské soudy porušily právo na svobodu projevu, když dva Katalánce odsoudily nejprve k trestu vězení a poté k pokutě za spálení fotografie španělského královského páru na demonstraci v roce 2007.

Podle zdůvodnění verdiktu spálení fotografie bývalého španělského krále Juana Carlose I. a jeho manželky nebyl osobní útok. Podle soudu Katalánci pouze vyjádřili svůj názor, když kritizovali instituci, která "podle jejich názoru okupuje Katalánsko". Úmyslem nebylo ani podněcování k násilí, uvedl soud. Právě to byl klíčový argument ve zdůvodnění verdiktu španělského zvláštního soudu z roku 2008.

Španělsko podle dnešního verdiktu musí Enriku Sternovi a Jaumemu Rourovi zaplatit každému jako odškodnění 2700 eur (téměř 70.000 korun) a společně jim uhradit ještě 9000 eur (skoro 230.000 korun) jako náklady řízení. Podle soudu Španělsko porušilo článek 10 Evropské úmluvy o ochraně lidských práv, který zakotvuje právo na svobodu projevu.

0 komentářů Napište svůj názor

reklama