Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Soud ve Štrasburku se zastal dvou Katalánců, kteří spálili fotku španělského krále

Vlajka Španělska
Vlajka Španělska
Foto: Pixabay

Madrid/Štrasburk - Evropský soud pro lidská práva se zastal dvou Katalánců,kteří si stěžovali na španělský stát. V tiskové zprávě o tom dnes informoval štrasburský soud.

Enric Stern a Jaume Roura se v září 2007 zúčastnili v katalánském městě Girona demonstrace proti návštěvě španělského krále Juana Carlose I. Na manifestaci zapálili fotografii královského páru. Kvůli tomu byli posléze španělským soudem odsouzeni k 15 měsícům vězení za urážku královské koruny. Trestu vězení se mohli vyhnout zaplacením pokuty 2700 eur, což také učinili.

Oba Katalánci se posléze odvolali ke španělskému Ústavnímu soudu, který ale trest potvrdil s tím, že podněcovali k nenávisti a násilí vůči králi a monarchii. V říjnu 2015 podali oba stížnost do Štrasburku.

Soud ve Štrasburku rozhodl, že španělské soudy porušily právo na svobodu projevu, když dva Katalánce odsoudily nejprve k trestu vězení a poté k pokutě za spálení fotografie španělského královského páru na demonstraci v roce 2007.

Podle zdůvodnění verdiktu spálení fotografie bývalého španělského krále Juana Carlose I. a jeho manželky nebyl osobní útok. Podle soudu Katalánci pouze vyjádřili svůj názor, když kritizovali instituci, která "podle jejich názoru okupuje Katalánsko". Úmyslem nebylo ani podněcování k násilí, uvedl soud. Právě to byl klíčový argument ve zdůvodnění verdiktu španělského zvláštního soudu z roku 2008.

Španělsko podle dnešního verdiktu musí Enriku Sternovi a Jaumemu Rourovi zaplatit každému jako odškodnění 2700 eur (téměř 70.000 korun) a společně jim uhradit ještě 9000 eur (skoro 230.000 korun) jako náklady řízení. Podle soudu Španělsko porušilo článek 10 Evropské úmluvy o ochraně lidských práv, který zakotvuje právo na svobodu projevu.

Témata:  Evropský soud pro lidská práva Španělsko Katalánsko

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.