Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Barceloně se sešli odpůrci nezávislosti Katalánska, dorazil i francouzský expremiér Valls

Katalánsko
Katalánsko
Foto: Pixabay

Barcelona - V Barceloně se dnes sešli odpůrci nezávislosti Katalánska. Akci svolala organizace Katalánská občanská společnost (SCC), která je pro zachování sjednoceného Španělska. Shromáždění se zúčastnil i bývalý francouzský premiér Manuel Valls.

Katalánsko nemá vládu od loňského října. "Přejeme si vládu pro všechny Katalánce, nejenom pro ty, kdo si přejí nezávislost. Vládu, která ukončí ten zlý sen separatistického procesu," řekl dnes z podia v Barceloně Alex Ramos, který stojí v čele SCC.

Francouzský expremiér Valls je katalánského původu. Na akci prohlásil, že "Evropa potřebuje jednotné Španělsko". "Nelze připustit vyjednávání o separatismu ani jeho podporu," dodal.

Situace v Katalánsku je zablokovaná od regionálních voleb, které se konaly v prosinci a v nichž zastánci nezávislosti získali většinu v parlamentu. Separatistickým stranám se ale zatím nepodařilo dohodnout se na kandidátovi na premiéra, který by nebyl ve vězení nebo na něj nebyl vydán zatykač za vzpouru. Právě to se týká bývalého premiéra Carlese Puigdemonta, který je na útěku v Belgii od loňska.

Agentura AFP napsala, že pokud se nepodaří situaci odblokovat, mohlo by to vyústit v nové volby.

Témata:  Katalánsko Španělsko Manuel Valls

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 17:56

Samosběr jahod se v roce 2025 chýlí ke konci. Co můžete sbírat namísto nich?

Letní měsíce lákají nejen k výletům a opalování, ale také k čím dál populárnějším samosběrům ovoce. Zatímco jahody jsou dlouhodobě nejznámější a nejdostupnější plodinou, kterou si lidé sami sklízí, nabídka samosběrů se rok od roku rozšiřuje. Co dalšího si tedy můžete z českých sadů a plantáží odnést, když přijdete s košíkem a chutí na čerstvé ovoce?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tálibán

Komentář

Velmoci uznávají teroristické státy. Situaci můžeme zachránit, když neztratíme morální kompas

Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, Spojené státy zvažují vyškrtnutí syrské HTS ze seznamu teroristů. Dva subjekty s násilnou minulostí tak získávají legitimitu, aniž by se vzdaly své radikální povahy. Svět tím riskuje precedent, že moc uchvácená silou a bez respektu k právům může být cestou k mezinárodnímu uznání. Svět v tuto chvíli nesmí ztratit morální kompas.