Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

EU je z útoku na Skripala v šoku, prstem ukázala na Rusko. Moskva požaduje důkaz, či omluvu

Evropská Unie
Evropská Unie
Foto: European Union

Brusel/Moskva - Evropská unie dnes vyzvala Rusko, aby bezodkladně odpovědělo na otázky Londýna a mezinárodního společenství ohledně nedávného útoku nervovou látkou v jihoanglickém Salisbury. Rusko naopak žádá po Británii důkazy, že je prý zapleteno do otravy dvojitého agenta.

EU podle prohlášení bere velmi vážně závěr britské vlády, že za útok nervovou látkou v Salisbury je odpovědná Ruská federace. Podle EU byl útok na někdejšího dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru 4. března v Salisbury "bezohledný a nezákonný čin", který ohrozil životy mnoha civilních občanů.

"Evropská unie je šokována ofenzivním použitím vojenské nervové látky, v Rusku vyvíjeného typu, poprvé za 70 let na evropském území," uvedli ministři zahraničí bloku. Libovolné použití chemické zbraně kýmkoliv je podle nich zcela nepřijatelné a představuje bezpečnostní hrozbu pro všechny.

EU v prohlášení také upozorňuje, že použití nervové látky je jasným porušením Úmluvy o chemických zbraních z roku 1997, porušením mezinárodního práva a podkopáváním mezinárodního pořádku založeného na určitých pravidlech. Unie bude podle textu dění nadále pečlivě sledovat. Prohlášení se ale nijak nezmiňuje o možných sankcích vůči Rusku.

Obvinění z otravy dvojího agenta v jihoanglickém Salisbury jsou podle mluvčího Kremlu Dmitirje Peskova "ohavná, neopodstatněná a těžko vysvětlitelná". Za nesmyslná je už dříve označil i ruský prezident Vladimir Putin.

Už krátce po otravě Skripala a jeho dcery prohlásila britská premiérka Theresa Mayová, že agenta otrávilo Rusko nervovou látkou Novičok. Důkazy pro to zatím nepředložila a dnes mají v Británii odebrat vzorek látky zástupci Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW). Minulý týden se k Mayové připojil mimo jiné francouzský prezident Emmanuel Macron, také podle něj za útokem stojí Rusko.

Látku Novičok vyvinuli v bývalém Sovětském svazu v 80. letech minulého století. Na jejím vývoji se podílel chemik Vil Mirzajanov, který z Ruska v 90. letech emigroval a žije v USA.

Témata:  EU Rusko Velká Británie Sergej Skripal

Související

Aktuálně se děje

12:55

Kolik to stálo? Král Karel III. a dvě miliardy utracené po smrti Alžběty II.

Když v září 2022 zemřela všemi milovaná královna Alžběta II., tak v Británii nezavládlo bezvládí. Trůnu se ujal její syn Charles pod panovnickým jménem Karel III. Na oficiální korunovaci si však musel počkat až do května 2023. Stejně jako si britští daňoví poplatníci museli do těchto dní počkat na účet za korunovaci. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy