Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Polsko bude usilovat o odškodnění od Německa za válečné škody, slovu "reparace" se vyhýbá

Varšava
Varšava
Foto: Pixabay

Varšava - Polsko bude letos hledat způsoby, jak získat od Německa odškodnění za škody během druhé světové války. Ministr zahrničí Jacek Czaputowicz přitom dnes paradoxně označil Německo za hlavního hospodářského a politického partnera vlády nacionalistické strany Právo a spravedlnost (PiS).

"Budeme hovořit o potřebě odškodnit Poláky za ztráty, které utrpěli během druhé světové války," řekl ministr v parlamentu, kde hovořil o letošních cílech zahraniční politiky. "Budeme hledat právní, politické a finanční cesty, jak získat náležité odškodnění," dodal.

Deník Gazeta Wyborcza upozornil, že ministr sice kritizoval chystaný rusko-německý plynovod Nord Stream 2 a zmínil se o "odškodnění pro Poláky" za válečné ztráty, avšak nepoužil výraz "reparace"."Přátelské vztahy s Německem jsou podmínkou úspěchu všech pozitivních projektů ohlašovaných na fóru Evropské unie," řekl dále Czaputowicz.

Za hlavního spojence Varšavy označil USA. Německo je podle ministra hlavním partnerem v Evropě. Polskou nezávislost podle šéfa diplomacie ohrožuje politika Ruska, které chce obnovit stav, jaký v Evropě panoval před pádem komunismu v roce 1989.

Ministrově projevu naslouchali prezident Andrzej Duda a premiér Mateusz Morawiecki, nepřítomen byl naopak předseda PiS Jaroslaw Kaczyński, který s myšlenkou válečných reparací od Německa loni v létě vyrukoval.

Témata:  Polsko Německo válečné reparace

Související

Aktuálně se děje

4:00

Zimní počasí neřeklo poslední slovo. Na letní zatím nepřezouvejte, příští týden může nasněžit

Zimní počasí ještě neřeklo poslední slovo. Příští týden se do Česka mohou vrátit nejen mrazy, ale podle ČHMÚ.cz i sněžení, a to i ve středních polohách.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Dovoz a vývoz zboží

Čína se pomstila Trumpovi. Zavedla vlastní cla a restrikce

Napětí mezi Spojenými státy a Čínou dosáhlo nové úrovně poté, co čínská vláda v pátek oznámila zavedení odvetných cel ve výši 34 % na veškerý dovoz zboží z USA. Cla vstoupí v platnost 10. dubna a představují reakci na krok amerického prezidenta Donalda Trumpa, který jen o dva dny dříve zavedl další 34% cla na veškerý čínský dovoz do USA.