Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sýrie chystá další evakuace z východní Ghúty

Sýrie, ilustrační foto
Sýrie, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Damašek - Obyvatelé obléhané syrské oblasti východní Ghúta se dnes připravovali na další vlnu evakuací, informoval reportér agentury AFP.

Stovky povstalců, jejich příbuzných a dalších civilistů začaly opouštět své domovy již v noci na dnešek. Reagovaly tak na prohlášení druhé největší povstalecké skupiny v regionu Fajlak ar-Rahmán, která souhlasila se stažením z oblasti města Arbín.

Podle vyjednané dohody by měly autobusy odvézt z měst Arbín a Zamalka a z okrajové damašské čtvrti Džubár asi 7000 lidí. Všichni budou směřovat do povstaleckých oblastí na severu Sýrie.

Obyvatelé Arbínu si ještě ráno snažili zabalit vše, co se jim vešlo do zavazadel. Očekávané autobusy, které je měly odvézt do provincie Idlib, zatím ještě nedorazily a nebylo jasné, kdy bude nový proces evakuací zahájen.

Syrská armáda zahájila v únoru leteckou i pozemní operaci s cílem získat oblast pod svou kontrolu. Rada bezpečnosti OSN sice 24. února schválila rezoluci o příměří v Sýrii, ale masový odchod civilistů umožnilo až rozhodnutí Damašku a jeho spojence Ruska pozastavit každý den boje na několik hodin a otevřít humanitární koridory, kterými mohou místní obyvatelé odcházet. Podle syrských státních médií již oblast opustilo nejméně 107.000 civilistů.

Témata:  Sýrie Syrská krize

Související

Aktuálně se děje

27. ledna 2026 11:29

Cimického kauza pokračuje. Čekal se rozsudek, ale soud ho odložil

Nový rozsudek v kauze obžalovaného psychiatra Jana Cimického zatím nepadl. Obvodní soud pro Prahu 8, jemuž se kauza loni vrátila, odložil vynesení verdiktu na březen. Cimický je obžalován z více než 30 případů vydírání či znásilnění žen. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Hodiny posledního soudu

Hodiny posledního soudu se posunuly. Svět je nejblíže ke globální katastrofě v celé historii

Symbolické hodiny posledního soudu (Doomsday Clock) se posunuly na 85 sekund do půlnoci, což je nejblíže ke globální katastrofě v celé jejich historii. Odborníci z organizace Bulletin of the Atomic Scientists, kterou po druhé světové válce založili vědci jako Albert Einstein nebo Robert Oppenheimer, varují před bezprecedentním nárůstem rizik. Lidstvo se podle nich ocitlo v bodě, kdy agresivní nacionalismus a selhání politických elit urychlují cestu k apokalypse způsobené jadernými zbraněmi, klimatickou krizí a nekontrolovanými technologiemi.