Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Mělo by Německo vydat Puigdemonta? Politici se neshodnou

Carles Puigdemont
Carles Puigdemont
Foto: Facebook

Berlín - Zadržení katalánského expremiéra Carlese Puigdemonta v Německu vyvolalo rozruch. Podle některých politiků by ho spolková republika měla vydat Španělsku, jiní jsou naopak přesvědčeni, že musí být propuštěn na svobodu.

Puigdemont byl v Německu zadržen v neděli, když autem cestoval z Finska do Belgie, kde žije v exilu. Podle magazínu Focus ho po celou dobu sledovala španělská tajná služba, která také informovala německé úřady.

Případ má na starosti soud v severoněmeckém Šlesvicku-Holštýnsku, který rozhodne o tom, jestli na Puigdemonta bude uvalena vydávací vazba.

"Trestní stíhání je zcela zjevně politicky motivované," míní mluvčí opoziční Levice pro evropské otázky Andrej Hunko. Místopředseda taktéž opozičních svobodných demokratů (FDP) Wolfgang Kubicki zase vyjádřil názor, že Puigdemont nemůže být do Španělska vydán, protože německé právo nezná trestný čin "vzpoury".

Europoslanec vládních křesťanských demokratů (CDU) Elmar Brok je naproti tomu přesvědčen, že pětapadesátiletý katalánský politik musí být postaven před španělský soud. "Puigdemont se jednoznačně provinil proti španělskému právu a ústavě," řekl Brok listu Neue Osnabrücker Zeitung.

Ministryně spravedlnosti z koaliční sociální demokracie (SPD) Katarina Barleyová v rozhovoru s veřejnoprávní televizí ARD případ nechtěla příliš komentovat a zdůraznila, že rozhodnutí je nyní v rukou německé justice.

Témata:  Carles Puigdemont Německo Španělsko Katalánsko

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 20:24

Na boj s extrémním počasím míří rekordní částka. Má zachránit desítky milionů lidí

Zelený klimatický fond (GCF) schválil rekordní grant ve výši 103,2 milionu dolarů na posílení systémů včasného varování v sedmi zemích, které jsou silně ohroženy klimatickými změnami. Projekt, který povede Rozvojový program OSN (UNDP), bude trvat pět let a přinese přímý prospěch více než 78 milionům lidí v Antigui a Barbudě, Kambodži, Čadu, Ekvádoru, Etiopii, Fidži a Somálsku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

AfD (Alternativa pro Německo)

Volby v Německu: Scholzův pád se očekává, překvapením může být AfD

V Německu začaly klíčové volby do spolkového parlamentu. Ty mohou přinést zásadní změny nejen pro samotnou zemi, ale i pro Evropu jako celek. Očekává se, že současný kancléř Olaf Scholz bude nahrazen konzervativcem Friedrichem Merzem, jehož CDU/CSU se v průzkumech pohybuje kolem 30 procent. Hlavním otazníkem však zůstává, jak velkou podporu získá krajně pravicová Alternativa pro Německo (AfD), která si vydobyla druhé místo a osciluje okolo 20 procent.