Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Puigdemont chce pro Katalánsko vyjednat mezinárodního mediátora

Carles Puigdemont
Carles Puigdemont
Foto: Facebook

Berlín - Bývalý šéf katalánské regionální vlády Carles Puigdemont si přeje, aby se mohl vrátit do Belgie. Nyní je v Německu, kde na svobodě čeká na rozhodnutí tamní justice, zda ho vydá do Španělska

"Mým přáním je vrátit se do Belgie. Ale až po skončení soudního řízení tady v Německu," řekl dnes novinářům v Berlíně Puigdemont, který byl v pátek propuštěn na kauci z vazební věznice v severoněmeckém Neumünsteru.

Zatím zůstane v německé metropoli. Puigdemont požaduje, aby se do sporu o budoucnost Katalánska zapojili mezinárodní zprostředkovatelé. Centrální španělskou vládu vyzval k tomu, aby prokázala ochotu vést dialog a "respekt pro demokracii".

Španělsko požaduje vydání Puigdemonta kvůli vzpouře a zpronevěře veřejných prostředků tím, že jeho vláda loni uspořádala nepovolené referendum o nezávislosti Katalánska na Španělsku. Pětapadesátiletý Puigdemont byl v Německu zadržen 25. března po překročení dánsko-německé hranice na základě evropského zatykače, když se autem vracel z Finska do Belgie, kde do té doby žil v exilu.

Soud v severoněmeckém městě Schleswig ve čtvrtek odmítl Puigdemonta vydat kvůli údajné vzpouře, ale o tom, zda ho vydá na základě obvinění ze zpronevěry, má teprve rozhodnout.

Témata:  Katalánsko Carles Puigdemont

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.