Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Křesťané si na Velký pátek připomínají ukřižování Krista, nesmí se prát prádlo ani půjčovat věci

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Vatikán - Křesťané si dnes připomínají ukřižování Ježíše Krista. Ve svatopetrské bazilice se bude v podvečer konat tradiční obřad - na Velký pátek se neslaví eucharistie, při obřadu se nehraje na varhany a při liturgickém průvodu se nezpívá.

Velký pátek v Římě uzavře tradiční křížová cesta v Koloseu, které se zúčastní i papež František. Loni do Kolosea přišlo zhruba 10.000 věřících.

Velký pátek je prvním dnem Velikonočního třídenní, tedy Kristova umučení, pohřbení a vzkříšení. Následuje Bílá sobota, kdy v podvečer začíná slavnost Kristova vzkříšení a nočními obřady přechází v neděli, kdy se slaví zmrtvýchvstání.

V lidových pověrách je Velký pátek spojován s magickými silami. V tento den se měly otevírat hory, které vydávaly poklady. V tento den se nemělo nic půjčovat, protože půjčená věc by mohla být očarována. Nesmělo se hýbat se zemí (rýt, kopat, okopávat) ani prát prádlo, protože by bylo namáčeno do Kristovy krve.

Papež včera na závěr obřadů spojených se Zeleným čtvrtkem navštívil nejstarší římskou věznici Regina Coeli. Sloužil tam mši, krátce se setkal s nemocnými vězni a nakonec umyl nohy 12 trestancům. Rituál mytí nohou odkazuje na Ježíšovo gesto pokory vůči apoštolům krátce před jeho ukřižováním.

"Ti, kteří vedou, musí sloužit,"řekl František během mše na paměť poslední večeře Ježíše Krista. "Ježíš zvrátil historické a kulturní zvyklosti své doby", když apoštolům umyl nohy - vykonal službu, jež byla do té doby předepsaná otrokům, rozvedl papež. "Ale i dnes musí dobrý vůdce sloužit, ať už působí kdekoli," dodal František. O sobě poté řekl, že je hříšníkem stejně jako trestanci, ale že dnes zastupuje Krista.

Mezi tuctem trestanců, jimž František umyl nohy, byly i dva muslimové, jeden buddhista a jeden pravoslavný křesťan. Vedle Itálie pochází z Filipín, Maroka, Nigérie, Moldavska, Kolumbie či Sierry Leone. Podle serveru Vatican News jsou ve věznice Regina Coeli trestanci 60 národností.

František, který obecně věnuje nemálo pozornosti lidem na okraji společnosti, na rozdíl od svých předchůdců nevykonává rituál mytí nohou v kostele, ale byl již v nápravném zařízení pro mladistvé či v uprchlickém středisku. Loni zavítal do věznice v obci Paliano.

Témata:  Velikonoce Papež František církev

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.