Velikonoční pondělí je v České republice tradičně spojeno s řadou lidových zvyků, které mají kořeny v pohanských i křesťanských tradicích. Ačkoli se mohou region od regionu mírně lišit, základní rysy zůstávají velmi podobné po celé zemi. Níže popisuji nejčastější a nejznámější zvyky, které jsou s Velikonočním pondělím spojeny.
Velikonoční pondělí je především dnem, kdy muži a chlapci navštěvují ženy a dívky, aby je „vyšlehali“ pomlázkou. Pomlázka je spletený prut z vrbových proutků, často ozdobený barevnými stužkami. Tento zvyk symbolizuje předání svěžesti, zdraví a plodnosti na jaro. Vyšlehané ženy by měly být po celý rok zdravé a krásné.
Vyšlehání je obvykle doprovázeno recitací koled nebo krátkých říkanek, často s humorným podtextem. V některých krajích je tradicí, že ženy po vyšlehání muže obdarují – nejčastěji malovanými kraslicemi, sladkostmi, drobnými penězi nebo panákem alkoholu.
Kraslice, tedy ručně malovaná vajíčka, jsou samostatnou a velmi rozšířenou tradicí. Každý kraj má své vlastní dekorační techniky – od voskového batikování přes vyškrabávání až po zdobení slámou nebo cibulovými slupkami.
Na některých místech je zvykem, že pokud muži ženy nevyšlehají do poledne, ženy si to mohou „vynahradit“ odpoledne a „polévají“ muže vodou. Tento zvyk je typičtější spíše na Moravě nebo ve Slezsku.
Velikonoční pondělí bývá často spojeno také s rodinnými návštěvami a hostinami. Na stole bývá tradiční velikonoční nádivka (tzv. hlavička), beránek z piškotového těsta, mazanec, vejce natvrdo, šunka a další jarní pokrmy.
I když některé zvyky dnes ustupují, zejména ve městech, na venkově a v tradičních rodinách se Velikonoční pondělí stále slaví velmi živě. Především východní Morava a Slovácko si tyto obyčeje uchovávají v téměř původní podobě.
Témata: Velikonoce
Související
18. dubna 2025 20:29
17. dubna 2025 18:10
17. dubna 2025 14:22
16. dubna 2025 21:55