Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Cruz a Rubio chtějí zavírat džihádisty IS na Guantánamo, Obama chce věznici zavřít

Věěznice Guantanamo
Věěznice Guantanamo
Foto: U.S. ARMY

Washington – Barack Obama má v plánu ještě letos zavřít věznici Guantanámo ve vojenském vězení na Kubě. Republikánští kandidáti na prezidenta Ted Cruz a Marco Rubio ale mají jiné plány.

Republikáni volají po tom, aby zadržení bojovníci organizace Islámský stát (IS) byli posíláni do kontroverzní věznice Guantánamo. Oba politici jsou ve skupině republikánských senátorů dnes podepsali prohlášení, které to požaduje.

„Naši nepřátelé by neměli pochybovat o tom, že pokud budou chyceni, budou posláni do zadržovacího zařízení na Guantánamu, aby byli vyslechnuti," uvádí se podle agentury Reuters v prohlášení podepsaném Cruzem, Rubiem a dalšími 13 republikánskými senátory.

Jejich výzva sice není nijak právně zavazným dokumentem, ale dokládá velké obtíže, které má Obama se svým plánem na zavření věznice.

Obama koncem února vyzval Kongres, aby schválil již několikátý a zřejmě poslední plán na uzavření kritizované trestnice. Argumentuje tím, že je vězení neužitečné, drahé, odporuje americkým hodnotám a poškozuje obraz USA ve světě.

Témata:  U.S. Base Guantanamo 1 Ted Cruz Marco Rubio

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:43

Patří StarDance na ČT? Ředitel televize prozradil, jak to cítí

StarDance pozítří opět pokračuje a poběží ještě několik sobot, než poznáme vítěze této řady. Měla by být tou vůbec poslední? I takové názory někdy zaznívají. Česká televize je ale bytostně přesvědčena, že taková show do vysílání patří. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.