Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čínská vesmírná stanice se řítí na Zemi, dopadne nejspíš během noci na pondělí

Zemi moc dobře známe. Co je ale uvnitř?
Zemi moc dobře známe. Co je ale uvnitř?
Foto: Pixabay

Darmstadt - Evropská vesmírná agentura (ESA) zpřesnila své výpočty a odhaduje, že trosky čínské vesmírné stanice Tchien-kung 1 (Nebeský palác 1) dopadnou na Zemi nejspíš během noci na pondělí. Podle vědců se lidé nemají kvůli nekontrolovanému pádu vesmírné stanice čeho obávat.

Větší část z 8,5 tuny vážící stanice, která na oběžné dráze pracovala od roku 2011, shoří v atmosféře; zbytek může dopadnout na Zemi kdekoli v širokém pásu mezi 43 stupněm severní a 43 stupněm jižní šířky. V tomto pásu Česká republika není.

Odborníci dříve spočítali, že Tchien-kung 1 se k Zemi zřítí dříve, nyní ale propočty zpřesnili s ohledem na nízkou sluneční aktivitu. Trosky dopadnou nejspíše kolem 1:23 SELČ v pondělí brzy ráno.

Průlet atmosférou vydrží jen asi 1,5 až 3,5 tuny materiálu v malých kouscích a ty se rozptýlí v pásu dlouhém 1000 až 1200 kilometrů. "Pravděpodobnost, že nějakou osobu zraní kousek padajících trosek, je asi tak vysoká, že někoho dvakrát ve stejném roce zasáhne blesk," vysvětlil zástupce ESA Holger Krag.

Stanice Tchien-kung 1 je padesátým největší objektem, který se nekontrolovatelně řítí k zemi od roku 1957. Čína sice původně chystala její kontrolovaný návrat do atmosféry Země, ale to se nepovedlo.

Témata:  ESA Země Čína

Související

Aktuálně se děje

12. června 2026 19:08

Smutná zpráva pro fanoušky: Člen kapely Mirai skončil v nemocnici

Hudební skupina Mirai se musela podělit se svými příznivci o nečekanou a nepříjemnou zprávu. Jeden z jejích klíčových členů byl náhle hospitalizován a musel se podrobit vážnému chirurgickému zákroku. O celé situaci a zdravotním stavu svého kolegy informovali muzikanti prostřednictvím oficiálního profilu na sociální síti Instagram.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy