Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Při vojenské operaci na Sinaji zemřelo dalších 8 lidí. Tažení proti IS ohrožuje i civilisty

Islámský stát (ISIS)
Islámský stát (ISIS)
Foto: Wikimedia Commons

Káhira - Protiteroristická operace Sinaj 2018 začala 9. února, a to i v reakci na listopadový útok na mešitu v Bir al-Abdu, při němž zahynulo 305 lidí. Při posledních střetech egyptské armády s radikály na východě země zahynulo šest džihádistů. Armáda eviduje za poslední týden kromě dvou ztrát na životech také dva zraněné.

Jeden z radikálů byl zabit při zásahu proti "velmi nebezpečné teroristické buňce", citovala mluvčího armády agentura AFP.

Za uplynulý týden bezpečnostní složky zadržely přes 500 hledaných zločinců a zabránily 169 cizincům ve vstupu do Egypta přes západní hranici s Libyí. Kromě Sinaje se vládní oddíly zaměřují právě i na odlehlý západ země či deltu Nilu.

Za první měsíc ofenzívy Sinaj 2018 egyptské vojsko ohlásilo smrt 105 islamistů a 16 vojáků. Operace si celkem vyžádala životy již 22 členů armády. Televize Al-Džazíra nedávno informovala také o škodách, které bombardování a nasazení těžké vojenské techniky způsobuje civilnímu obyvatelstvu. Mnoho lidí prý muselo opustit své domovy v důsledku destrukce škol a dalších budov.

Napětí v regionu se znásobilo v roce 2013 po sesazení prezidenta Muhammada Mursího z nyní zakázaného Muslimského bratrstva. V oblasti nyní působí i větev tzv. Islámského státu, která je hlavním podezřelým v souvislosti s útokem na mešitu Ravda v Bir al-Abdu.

Témata:  Egypt Islámský stát

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 12:55

Kolik to stálo? Král Karel III. a dvě miliardy utracené po smrti Alžběty II.

Když v září 2022 zemřela všemi milovaná královna Alžběta II., tak v Británii nezavládlo bezvládí. Trůnu se ujal její syn Charles pod panovnickým jménem Karel III. Na oficiální korunovaci si však musel počkat až do května 2023. Stejně jako si britští daňoví poplatníci museli do těchto dní počkat na účet za korunovaci. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy