Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Začal přesun povstalců z východní Ghúty, autobusy odváží bojovníky a jejich rodiny

Sýrie, ilustrační foto
Sýrie, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Damašek - Z Dúmy ve východní Ghútě dnes odjely dva autobusy s bojovníky hlavní povstalecké skupiny Džajš al-Islám (Armáda islámu) a jejich rodinami. Míří do města Džarábulus, které leží na hranici s Tureckem a které společně ovládají syrští rebelové a turecké jednotky, napsala agentura AP.

Odjezd první skupiny bojovníků z Dúmy kromě státních médií potvrdila také exilová organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR).

Dúmá je po týdnech intenzivního bombardování ze strany syrského režimu poslední částí východní Ghúty pod kontrolou povstalců. O víkendu se vyjednavači zastupující obléhané město dohodli s ruskou armádou na evakuaci těžce zraněných osob, představitelé Džajš al-Islám ale hlásili, že oblast neopustí.

Nekompromisní operace syrské armády ve východní Ghútě, která začala 18. února, si vyžádala života 1600 civilistů. Úřady uvádí, že přes 46.000 lidí, z nichž asi čtvrtinu tvořili bojovníci, už bylo v posledních dnech přesunuto do povstaleckého teritoria severovýchodní provincie Idlib.

Témata:  Sýrie

Související

Aktuálně se děje

13. května 2026 8:29

Petra Svoboda si připomněla okamžik, který změnil osud její rodiny

Jsou to už dva roky, co se Petře Svoboda obrátil život vzhůru nohama. Přišla totiž o manžela Ondřeje Křivku, jehož při jízdě na kole srazilo auto. Televizní moderátorka na muže svého srdce nezapomíná, zavzpomínala na sociální síti. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy