reklama

Deportace měly začít už v neděli, ale izraelský nejvyšší soud verdiktem z 15. března proces dočasně zablokoval. Většina z dotyčných migrantů pochází z Eritreje, jejíž vládu obvinila OSN ze zločinů proti lidskosti, a z Jižního Súdánu zmítaného už pátým rokem občanskou válkou. Běženci tvrdí, že z Afriky je vyhnalo ohrožení ve vlastní zemi, Izrael je ale označuje za ekonomické migranty.

Podle nové dohody s UNHCR má být více než 16.000 Afričanů přesídleno do "různých západních zemí, které je jsou ochotny přijmout". Zbylí migranti dostanou v Izraeli trvalý pobyt.

Premiér Benjamim Netanjahu následně oznámil, kam Afričané poputují. "Toto je jedinečná dohoda mezi vysokým komisařem OSN a Izraelem, která přesune 16.250 osob, přemístí je do rozvinutých zemí jako Kanada nebo Německo a Itálie. To je závazek, který vysoký komisař OSN učinil; zorganizovat to a dokonce to zaplatit," řekl Netanjahu na tiskové konferenci.

"Dohoda odvrací hrozbu nuceného vyhoštění do nejmenovaných afrických zemí, přičemž panovalo přesvědčení, že se jedná o Rwandu a Ugandu, se kterými dosáhl Izrael tajné dohody," napsala AP.

Loading...
reklama