Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Prohledávání zpráv v mobilu? Saúdská Arábie zavedla tvrdé postihy za špiclování

Mobily, ilustrační fotografie
Mobily, ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Rijád - Saúdská Arábie zavedla přísné tresty za prohledávání telefonu manžela či manželky. Zákon se vztahuje na ženy i muže a jeho cílem je chránit soukromí a morálku jedinců i společnosti.

Zákon se oficiálně jmenuje Zákon proti kyberkriminalitě a na jeho základě bude nově považováno za trestné "špehovat, zachycovat či získávat data skrze informační síť nebo počítač bez povolení". Za jeho porušení hrozí pokuta ve výši až 500.000 rijálů (2,7 milionu Kč) a až rok ve vězení.

"Nástup sociálních sítí měl za důsledek stabilní nárůst kyberkriminality, jako je například vydírání, zpronevěra a pomlouvání. O hackování účtů ani nemluvě," uvedl saúdskoarabské ministerstvo kultury.

Podle agentury Reuters hrozí, že zákon bude použit k ochraně mužů při rozvodových řízeních.

Zákony v Saúdské Arábii jsou ukotveny v islámském právu. Pokud o rozvod žádá manželka, často je podmínkou důkaz, ať už o domácím násilí, či promiskuitě manžela. Právě telefon partnera v těchto situacích může být velkým zdrojem informací.

Témata:  Saúdská Arábie mobily

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:09

Další hvězda v nemocnici. Tereza Ramba posílá fanouškům dobrou zprávu

Na seznam hvězd českého šoubyznysu, které v poslední době skončily v péči lékařů, přibyla Tereza Ramba. Fanouškům sice neozřejmila, co přesně jí je, vážné zdravotní problémy ale přiznala. Podle svých slov je naštěstí z nejhoršího venku.

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.