Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Žena otěhotněla mimo pořadník, za "sobecké jednání" se musela v práci omluvit

Vlajka Japonska
Vlajka Japonska
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Tokio - Šéf obvinil podřízenou ze "sobeckého jednání", protože porušila firemní seznam určující, kdy se zaměstnankyně smějí vdát nebo si založit rodinu. Japonka pracující v soukromém dětském centru na severu země se za své chování omluvila.

Seznam určující termíny svateb i plánování rodiny je běžnou praxí některých japonských firem. Pořadí se obvykle stanovuje podle pracovní hierarchie zaměstnankyň. Dle kritiků jde o porušování základních lidských práv, píše list The Daily Telegraph.

Na incident upozornil 28letý manžel vychovatelky. "Ředitel dětského centra, ve kterém (žena) pracuje, sestavil pořadník, podle kterého se ženy mohou vdávat nebo otěhotnět. Nepsaným pravidlem pak údajně bylo, že ženy nesmějí 'předběhnout' služebně starší kolegyně," uvedl.

Pár se musel šéfovi společnosti za předčasné těhotenství osobně omluvit na oficiální schůzce.

Průzkum japonské vlády z roku 2015 odhalil, že obtěžování čelila po otěhotnění až polovina pracujících Japonek. Jedna z pěti přitom o zaměstnání přišla.

Témata:  těhotenství ženy Japonsko

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.