Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko s žádostí o vyšetřování otravy Skripala neuspělo

Sergej Skripal
Sergej Skripal
Foto: Reprofoto YouTube

Haag - Rusko na dnešním zasedání výkonné rady Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) neuspělo s žádostí o nové, společné vyšetřování případu otravy bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala v Anglii.

Mimořádnou schůzi rady v Haagu iniciovala Moskva, která důrazně popírá obvinění od britské vlády, že za útok je odpovědné Rusko, a domáhá se účasti na vyšetřování.

Britská delegace označila návrh na společné britsko-ruské vyšetřování útoku v anglickém Salisbury za zvrhlý. "Jde o taktiku odvádění pozornosti a jenom o další dezinformaci určenou k vyhýbání se otázkám, na které ruské úřady musejí odpovědět," uvedla britská delegace.

Ruský návrh podle agentury Reuters podpořilo jen pět zemí - Alžírsko, Ázerbájdžán, Čína, Írán a Súdán. Proti jich bylo 15 a zbylých 17 se hlasování zdrželo. Česko v současnosti ve výkonné radě OPCW zastoupeno není.

Podle ruského zástupce v OPCW Alexandra Šulgina Rusko svůj návrh předložilo spolu s Íránem a Čínou. Ruský delegát západní státy obvinil, že se dnes usilovně snažily jednání výkonné rady zmařit. "Západ nestojí o reálné vyšetření případu Skripalových, protože se bojí, že se bude muset zodpovídat za pomluvu," citovala Šulgina agentura TASS. Západní státy se prý na zasedání "snížily k pomlouvačným útokům, na které muselo Rusko tvrdě odpovědět".

Témata:  Rusko Sergej Skripal

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.