Brusel - Velký průzkum, který se uskutečnil ve všech 28 státech Evropské unie (EU), odhalil, že obyvatelé osmadvacítky cítí obrovské znepokojení kvůli nelegální migraci. Více než tři čtvrtiny občanů EU uvedly, že vnější hranice Evropy by měly být lépe chráněny. Většina Evropy není spokojena s tím, jak Brusel zvládá imigrační krizi, zjistila studie
Do rozsáhlého únorového průzkumu, který provedla nadace Project 28, se zapojily tisíce dospělých občanů ze všech členských zemí EU. Výsledky ukázaly, že napříč státy existují velmi podobné názory na nebezpečí spojené s nekontrolovatelným přistěhovalectvím. Například více než tři čtvrtiny (78%) občanů EU věří, že by vnější hranice Evropy měly být lépe chráněny.
Jak poukazuje server Spectator, nejvíce do očí bijícím výsledkem průzkumu je fakt, že existuje taková mimořádná shoda kolem otázky přistěhovalectví „Zatímco v každém z 28 členských států existují četné politické rozdíly, nelze říci, že by tyto rozdíly panovaly i v otázce migrace, hranic a bezpečnosti," poznamenal server, který ze studie cituje.
Průzkum ukázal, že zatímco 78 procent všech Evropanů se domnívá, že nelegální přistěhovalectví do jejich země je problémem, v každé evropské zemi je více občanů, kteří tvrdí, že jde o „vážný problém", než těch, kteří tvrdí, že to není problém nebo není to velmi vážný problém.
Evropané také vyjádřili znepokojení nad vyhlídkou, že na kontinent přijde průběhu příštích deseti let velké množství migrantů z Afriky, 68 procent dotázaných říká, že se buď „velmi bojí“ nebo „se mírně bojí“ takového scénáře.
Za další problém Evropané považují rychlý růst populace muslimů v Evropě, 70 procent lidí věří, že rostoucí muslimská populace je problém a pouhých 8 procent tvrdí, že vůbec není hrozbou.
Většina Evropanů je přesvědčena, že příliv imigrantů do jejich zemí zvýší míru kriminality i hrozbu terorismu. Více než polovina občanů (57 procent) uvedla, že příliv imigrantů změní kulturu jejich země.
Změnilo se také vnímání migrace, většina Evropanů je nyní přesvědčena o tom, že většina migrantů je do Evropy přitahována faktory jako je ekonomika a sociální výhody EU.
Přistěhovalectví je na druhé straně také vnímáno jako uvalení velké ekonomické zátěže na členské státy EU, přičemž 73% respondentů říká, že vypořádání se s imigrací bude představovat „obrovskou finanční zátěž" pro země přijímající běžence. Pouze 17 procent věří, že náklady spojené s přistěhovalectvím nebudou „obrovské".
Související
10. července 2025 13:10
21. června 2025 8:04
23. května 2025 16:14
21. dubna 2025 14:31