Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Orbán v kampani použil stejnou fotografii s davem běženců jako v referendu Farage

Viktor Orbán, maďarský premiér
Viktor Orbán, maďarský premiér
Foto: miniszterelnok.hu **www.miniszterelnok.hu**

Budapešť - Konzervativní strana Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána obhájila v nedělních parlamentních volbách ústavní většinu hlasů. Orbán v kampani použil na billboardech fotku s davem běženců, kteří překračují chorvatsko-slovinskou hranici.

Stejný snímek, který byl pořízen v roce 2015 během vrcholu migrační krize v Evropě, využil před dvěma lety v referendu o brexitu i tehdejší předseda protievropské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigel Farage.

Orbánova strana Fidesz na fotografii přidala značku "stop". Z přistěhovalectví učinil maďarský premiér jedno z hlavních témat své kampaně.

Farage svůj billboard doplnil heslem Bod zlomu a nápisem, že Evropská unie všechny zklamala a že je nejvyšší čas převzít kontrolu nad svými hranicemi. 

Po sečtení 98,5 procenta hlasů má Orbánova strana Fidesz v koalici s křesťanskými demokraty 133 křesel ze 199, což je těsně nad hranicí ústavní dvoutřetinové většiny, uvedla agentura AP. 

Radikálně nacionalistické Hnutí za lepší Maďarsko (Jobbik) skončilo s velkým odstupem druhé, když získalo 26 křesel, třetí je koalice vedená socialisty se ziskem 20 poslaneckých mandátů. Vedení socialistů v čele s předsedou Gyulou Molnárem v reakci na volební porážku oznámilo rezignaci.

Drtivé vítězství Orbánovy strany předčilo očekávání expertů, podle nichž nedělní vysoká volební účast nahrávala spíše opozici.

Témata:  Viktor Orbán Nigel Farage Maďarsko

Související

Aktuálně se děje

2. dubna 2025 23:29

2. dubna 2025 16:54

Co bude s Grónskem? Dánové dříve dali USA volnou ruku, nátlak ale trpět nebudou

Grónsko, největší ostrov světa, se ocitlo v centru neobvyklé globální pozornosti. Rétorika prezidenta Donalda Trumpa o jeho možném začlenění pod Spojené státy vzbudila obavy mezi spojenci. Ačkoli bezpečnostní argumenty nejsou v kontextu Arktidy bezdůvodné, posílení americké národní bezpečnosti by mělo vycházet ze spojenectví a důvěry, nikoliv z nátlaku. Grónsko může být klíčovým partnerem, ne cílem agrese.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy