Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V brazilské věznici vypukla krvavá řež: Při pokusu o útěk bylo zastřeleno 20 lidí

Věznice, ilustrační fotografie
Věznice, ilustrační fotografie
Foto: Original Communications

Brasília - Při pokusu o útěk z vězení na severu Brazílie bylo v úterý zabito 20 lidí a čtyři další utrpěli zranění. Na místě došlo k přestřelce mezi policií a ozbrojenými vězni a jejich stoupenci. Zda se podařilo nějakému vězni uprchnout, úřady vyšetřují.

Incident se stal ve věznici Santa Izabel nedaleko města Belém v severním státě Pará. Prchajícím trestancům pomáhali ozbrojenci, kteří na vězeňské zdi házeli výbušniny. Někteří z vězňů byli podle policie rovněž ozbrojeni. Během přestřelky zahynulo 19 vězňů či jejich stoupenců a jeden dozorce.

Policie oznámila, že na místě zkonfiskovala dvě útočné pušky, tři pistole a dvě další střelné zbraně.

Největší latinskoamerická země má více než 726.000 vezňů, a řadí se tak k státům s nejvyšším počtem trestanců na světě. Životní podmínky v brazilských věznicích jsou podle agentury AP velmi špatné a šéfové gangů z vězení často dále provozují obchod s drogami. Loni si střety mezi gangy v brazilských věznicích vyžádaly životy nejméně 125 lidí.

Témata:  Brazílie věznice

Související

Aktuálně se děje

9. července 2025 19:31

Ivana Gottová nedala souhlas. I tak nový film s Karlem Gottem míří do kina

Vtipně se postava Karla Gotta objevila po jeho smrti v českotelevizním seriálu Volha. Nyní ožije nejslavnější český zpěvák ve slovenském filmu Duchoň, který pojednává o jeho rivalovi z dob minulého režimu. Gott tak v příběhu nemůže chybět. Zvlášť když se jeho rodiny ani nikdo neptal. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy

Uprchlíci, ilustrační fotografie.

Komentář

Evropa před rozhodnutím: Buď s migrací bojovat, nebo se nechat zahltit. Necháme pašeráky fungovat?

Itálie ztrácí mladé a vzdělané obyvatele, zatímco čelí sílícímu přílivu migrantů z Afriky a Asie. Demografická krize ohrožuje nejen její vlastní stabilitu, ale narušuje i soudržnost celé Evropské unie. Unijní státy nejsou ochotné sdílet odpovědnost, a přitom nedokáží zformulovat ani jednotný postoj vůči zemím, které místo spolupráce s Evropou tolerují nebo přímo podporují pašeráctví. Pokud Evropa nezasáhne rázně a koordinovaně, zůstane rukojmím vnějších krizí a vlastní nerozhodnosti.