Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Islamisté plánovali teror a popravu civilisty v Barceloně, soud vynesl tresty

Vlajka Španělska
Vlajka Španělska
Foto: Pixabay

Madrid - Členové teroristické buňky ve Španělsku dostali od osmi do 12 let vězení. Plánovali atentáty v Barceloně, kde chtěli mimo jiné unést a demonstrativně popravit náhodného civilistu.

Deset mužů, mezi nimiž byli Španělé, Maročané a jeden Brazilec, zatkla katalánská policie v roce 2015. Skupinu předtím policie sledovala a nasadila do ní svého informátora. Ten jim posléze poskytl důkazy o plánech této teroristické buňky, která se začala formovat v roce 2014 v mešitě ve městě Terrassa poblíž Barcelony.

Skupina, která si říkala Islámské bratrstvo, plánovala podle verdiktu soudu zaútočit na několika místech v Barceloně, kde chtěla unést jednoho člověka, převléci ho do oranžové kombinézy (používané pro vězně v USA) a zabít ho. Popravu chtěla natáčet na video a zveřejnit na sociálních sítích.

Tři z odsouzených dostali v úterý v Madridu tresty 12 let vězení mimo jiné za vedení teroristické organizace, ostatní odsouzení mají strávit za mřížemi osm let. Žádný z odsouzených, kteří jsou ve věku od 22 do 48 let, neměl dříve záznam v trestním rejstříku.

Témata:  Španělsko terorismus Barcelona

Související

Aktuálně se děje

9. července 2025 20:15

Důchody 2026: Příští valorizaci doprovodí novinka. Tohle už nebude automatické

Důchody se v lednu budou opět valorizovat, ale jedna věc bude jinak. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) již nyní informovala, že nebude automaticky zasílat valorizační oznámení o zvýšení důchodu. Všem bude nadále dostupné v elektronické podobě po přihlášení na ePortálu ČSSZ, případně v datové schránce. Klienti, kteří i nadále mají zájem o oznámení v papírové formě, o něj musí požádat. Čas mají do konce září. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Uprchlíci, ilustrační fotografie.

Komentář

Evropa před rozhodnutím: Buď s migrací bojovat, nebo se nechat zahltit. Necháme pašeráky fungovat?

Itálie ztrácí mladé a vzdělané obyvatele, zatímco čelí sílícímu přílivu migrantů z Afriky a Asie. Demografická krize ohrožuje nejen její vlastní stabilitu, ale narušuje i soudržnost celé Evropské unie. Unijní státy nejsou ochotné sdílet odpovědnost, a přitom nedokáží zformulovat ani jednotný postoj vůči zemím, které místo spolupráce s Evropou tolerují nebo přímo podporují pašeráctví. Pokud Evropa nezasáhne rázně a koordinovaně, zůstane rukojmím vnějších krizí a vlastní nerozhodnosti.