Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Corbyn kritizuje Mayovou kvůli Sýrii: Čeká na instrukce od Trumpa

Jeremy Corbyn
Jeremy Corbyn
Foto: Facebook

Londýn - Napětí kvůli možnému vojenskému úderu USA v Sýrii rozvířilo politickou scénu v Británii. Lídr labouristů Jeremy Corbyn řekl, že Británie by měla požadovat nezávislé vyšetření údajného chemického útoku syrské armády v povstalecké enklávě Dúmá u Damašku, místo aby čekala na instrukce od amerického prezidenta Donalda Trumpa.

"Zdá se, že vláda čeká na instrukce od prezidenta Donalda Trumpa, jak dál postupovat," uvedl Corbyn v prohlášení. Nezávislé vyšetřování "hrozného útoku chemickými zbraněmi", o které by podle něj měla Británie usilovat, by měla zaštítit Organizace spojených národů.

Corbyn v uplynulých dnech ostře kritizoval postup vlády premiérky Theresy Mayové v krizi, kterou vyvolal údajný chemický útok v Dúmě. "Další bombardování, další zabíjení, další válka nezachrání životy. Jen to bude stát další životy a zplodí válku někde jinde," varoval Corbyn.

Britskou vládu už dříve vyzval, aby nepřijímala rozhodnutí o případném útoku sama, ale nechala o něm hlasovat v parlamentu. Podle britských listů Mayová zákonodárcům případné rozhodnutí o vojenské akci ke schválení předložit nehodlá. "Jen si představte scénář, že americká raketa sestřelí ruské letadlo, nebo naopak. Kam by to vedlo?" varoval před vojenskou akcí předseda labouristů.

Kabinet premiérky Mayové se ve čtvrtek na mimořádném zasedání shodl, že by Mayová měla dál jednat se Spojenými státy a Francií o koordinované reakci na údajný chemický útok v Dúmě. Podle ministrů je "velmi pravděpodobné", že za útokem na Dúmu stál režim syrského prezidenta Bašára Asada. 

Témata:  Jeremy Corbyn Velká Británie Sýrie Theresa Mayová

Související

Aktuálně se děje

18. září 2025 14:07

Šokující proměna Evy Burešové. Všechno je možné, vzkazuje fanouškům

Evě Burešové se podařilo překvapit své fanoušky dosud nevídaným způsobem. Populární herečka a zpěvačka a partnerka kuchaře Přemka Forejta odhalila svou novou image. Změna snad už nemohla být výraznější. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Donald Trump

Trump navrhuje, aby vláda trestala televizní stanice, které o něm informují negativně

V návaznosti na pozastavení vysílání show Jimmyho Kimmela prezident Donald Trump navrhl, že televizní stanice, které o něm informují „negativně“, by měly být vládou potrestány. Trump, který oslavil Kimmelovo pozastavení, učinil tento návrh během letu zpět do USA ze státní návštěvy ve Velké Británii. Řekl, že velké americké sítě jsou „z 97 % proti mně,“ i když pro toto číslo nepředložil žádné důkazy. Na základě tohoto statistického údaje uvedl, že by jim měly být odebrány licence.