Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Co bude dál? Zatím není scénář pro případ dalšího chemického útoku, tvrdí Johnson

Boris Johnson (autor: Andrew Parsons / i-Images)
Boris Johnson (autor: Andrew Parsons / i-Images)
Foto: Flickr

Londýn - Šéf britské diplomacie Boris Johnson patří k podporovatelům koordinovaného sobotního úderu proti Sýrii v reakci na útok ve městě Dúmá u Damašku. Pokud vláda Bašára Asada opět použije chemické zbraně, bude Británie se svými spojenci zkoumat různé možnosti.

"V současné době není na stole žádný návrh na další úder, protože Asadův režim díky bohu zatím nebyl tak šílený, aby spáchal další útok chemickými zbraněmi," poznamenal Johnson.

V deníku The Daily Telegraph v sobotu mimo jiné napsal, že nad použitím chemických zbraní nelze přivírat oči. Britská premiérka Theresa Mayová ale kvůli spojenecké operaci čelí kritice opozice, která soudí, že předsedkyně vlády se měla o operaci poradit s parlamentem.

Šéf opozičních labouristů Jeremy Corbyn dnes uvedl, že výklad zákonnosti útoku, jak jej v sobotu zveřejnila vláda, je podle něj sporný. Dodal, že by podpořil jedině takové opatření, které by mělo záštitu Rady bezpečnosti OSN. Vláda v sobotním dokumentu uvedla, že pro zásah v Sýrii existovaly humanitární důvody.

Témata:  Bašár Asad Velká Británie chemické zbraně Boris Johnson

Související

Aktuálně se děje

4. července 2025 22:01

Začal další ročník karlovarského festivalu. První den se vzpomínalo na Bartošku

V Karlových Varech začal 59. ročník Mezinárodního filmového festivalu. Po letech na něm chybí jeho dlouholetý prezident Jiří Bartoška, který počátkem května zemřel ve věku 78 let. Už dnes dorazili první hvězdní hosté, konkrétně americký herec Peter Sarsgaard a jeho lucemburská kolegyně Vicky Krieps. Oba si převzali Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy