Washington – Smrt oblíbeného zpěváka Prince mimo jiné také znovu posunula do popředí akutní problém, který sužuje světové zdravotnictví – závislost na opioidových lécích. Jak nyní informuje americký server Voice of America, americký institut Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) před tímto fenoménem opakovaně varuje.
Léky zabíjí víc než drogy
Server uvádí, že se v současnosti nacházíme v „opioidové krizi", na kterou byla veřejnost znovu upozorněna v dubnu po smrti známého zpěváka Prince, který se podle serveru „údajně chtěl léčit ze závislosti na lécích tlumících bolest".
„Více než 40 Američanů každý den zemře na předávkování opioidy na předpis," uvedl například Tom Frieden, ředil CDC, tento měsíc. „Nadměrné předepisování opioidů – zejména na chronickou bolest – je hlavní příčinou americké epidemie předávkování léky," dodal.
Server varuje, že počet lidí, kteří zemřou v důsledku předávkování opioidovými léky, které tlumí bolest, každoročně převyšuje počet lidí, kteří zemřou na předávkování drogou heroin, která se také řadí mezi opioidy.
Frieden také spolu s kolegyní Debrou Houryovou v rámci studie, která byla v dubnu uveřejněna v lékařském časopisu New England Journal of Medicine, uvedl: „Nevíme o žádném jiném léku, který je běžně používán na léčbu nefatálního stavu, který by tak často pacienty zabíjel."
Zázračné léky?
Server připomíná, že syntetické léky obsahující opium, mezi které se řadí například Vicodin a Oxycontin, se na trh dostaly spolu s agresivní marketingovou kampaní v polovině 90. let minulého století.
„Rychle získaly na popularitě, protože spolu s utlumením bolesti navozovaly pocit euforie. Tehdejší studie slibovaly, že tyto léky mají jen malé riziko vzniku závislosti," podotýká server.
Vysvětluje také, že s představením těchto zdánlivě zázračných léků se okamžitě značně zvýšil počet jejich předepsání lékaři. „Netrvalo dlouho a tyto léky se začaly používat rekreačně," uvádí.
Mezi lidi, kteří takto léků zneužívali, patří i Nina (35), které se nakonec své závislosti podařilo zbavit a dnes pracuje jako úspěšná dodavatelka jídel ve Washingtonu.
„Lidé to tehdy nesledovali tak, jako to dělají dnes. Takže jsem svůj předpis ‚ztratila', nebo mi ‚spadl do dřezu', nebo ‚jsem ho zapomněla u babičky'," vzpomíná. Lék jí dle jejích slov pomáhal uklidnit se.
Léky, které škodí
Server s odkazem na lednovou studii také varuje, že většina pacientů, kteří předávkování přežijí, v užívání těchto léků pokračují. Je u nich také velké riziko, že dojde k dalšímu předávkování.
Doktorka Bernadette Solouniasová z marylandské léčebny Ashley Addiction Treatment varuje, že fakt, že jde o lékaři předepisované léky, pacientům často znesnadňuje uvědomit si, že mají problém a stali se na svých lécích závislými.
Souhlasí také s novým vyjádřením CDC, podle kterého opioidy lidem, kteří jsou na nich závislí, mohou i naopak způsobovat větší bolest. Přechod na jiný typ léků a zbavení se závislosti, což následně přispěje ke zlepšení jejich životního stylu, proto pro ně má značné pozitivní dopady.
CDC proto připravuje nové předpisy, které by měly snížit riziko zneužívání léků a soustředit se na krátkodobé předepisování místo dlouhodobého. To ale podle serveru pobuřuje některé pacienty, kteří tyto léky potřebují na návaly nemoci po operacích. Tvrdí, že nyní s nimi bude zacházeno jako se závislými, ačkoliv léky užívají řádně.
Související
22. října 2023 15:42
24. září 2023 15:10
8. září 2023 14:50
22. srpna 2023 15:08
19. dubna 2023 19:16
12. dubna 2023 15:27