reklama

Odpovídal na dotaz týkající se informace listu The Wall Street Journal, podle nějž Washington chystá arabský kontingent, který by měl stabilizovat Sýrii a nahradit americký.

Džubajr řekl, že na téma vyslání saúdskoarabských vojáků se Rijád baví s Washingtonem už od doby, kdy byl u moci minulý prezident Barack Obama.

"Není to novinka. Diskutujeme o tom s USA od zahájení syrské krize v roce 2011. Navrhli jsme Obamově administrativě, že jestliže USA vyšlou své vojáky, pak Saúdská Arábie s dalšími státy zváží vyslání svých vojáků v rámci kontingentu," řekl Džubajr.

Dodal, že se debatuje o tom, "jaké jednotky by měly zůstat ve východní Sýrii a odkud by jejich členové měli být".

Americký prezident Donald Trump nedávno řekl, že chce americké vojáky ze Sýrie stáhnout. Na severu je jich asi 2000. Možnost, že Saúdská Arábie uvažuje o vyslání vojáků do Sýrie, naznačil nedávno i korunní princ Muhammad bin Salmán.

Saúdskoarabští vojáci bojují v rámci arabské koalice v Jemenu, kde je jejich protivníkem šíitská opozice podporovaná Íránem. Proti oddílům šíitů by se ocitli také v Sýrii, kde Írán patří mezi významné spojence tamního režimu.

0 komentářů Napište svůj názor

reklama