Soul - Severní Korea je údajně připravena zcela se vzdát jaderných zbraní a nestanovuje pro denuklearizaci "nepřijatelné podmínky", jako je například stažení amerických vojáků z Jižní Koreje. Žádá pouze bezpečnostní záruky pro svůj režim. Podle agentury Reuters to dnes uvedl jihokorejský prezident Mun Če-in.
Jihokorejský prezident se má 27. dubna sejít se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem, na konec května či začátek června je pak plánován summit USA-KLDR. Mun prohlásil, že dohody o normalizaci vztahů Severní Koreje s Jižní Koreou a se Spojenými státy by nemělo být těžké na vrcholných schůzkách dosáhnout.
"Severní Korea vyjadřuje ochotu kompletní denuklearizace," řekl Mun Če-in dnes novinářům. "Nepřipojují k tomu žádné podmínky, které Spojené státy nemohou přijmout, jako je stažení amerických vojáků z Jižní Koreje. Jediné, co požadují, je ukončení nepřátelské politiky vůči Severní Koreji a následně bezpečnostní záruky," dodal.
Podle jihokorejského tisku prezident svými dnešními vyjádřeními reagoval na výroky kritiků sbližování obou Korejí, podle nichž KLDR přistoupí maximálně na zmrazení svého jaderného programu, nikoli úplnou denuklearizaci.
Severní Korea doposud hájila nutnost pokračovat ve svých raketových a jaderných zbrojních programech, navzdory rezolucím Rady bezpečnosti OSN. Tvrdila přitom, že se jedná o nezbytný odstrašovací prostředek s ohledem na nepřátelský postoj USA. Spojené státy mají od korejské války z let 1950 až 1953 rozmístěných na jihokorejském území 28.500 vojáků.
V minulých letech KLDR prohlašovala, že je ochotna zvážit denuklearizaci, pokud z Jižní Koreje odejdou příslušníci americké armády a pokud Američané odstraní takzvaný jaderný deštník, kterým USA chrání Japonsko a Jižní Koreu.
Ve středu Jižní Korea uvedla, že má na nadcházejícím mezikorejském summitu v plánu zahájit rozhovory o oficiálním ukončení války na Korejském poloostrově. Severní a Jižní Korea zůstávají technicky ve válečném stavu, protože vzájemný konflikt z 50. let byl ukončen pouze dohodou o příměří, nikoli řádnou mírovou smlouvou.
Prezident Mun Če-in dnes řekl, že vidí možnost podpisu mírové dohody, či dokonce mezinárodní pomoci pro severokorejskou ekonomiku, pokud se KLDR vzdá nukleárních zbraní. Upozornil ale současně, že jeho vláda nemůže podnikat kroky, které by byly v rozporu s mezinárodními sankcemi uplatňovanými vůči KLDR za její raketové a zbrojní testy.
Témata: Severní Korea, Jižní Korea, jaderné zbraně
Související
16. listopadu 2024 14:58
16. listopadu 2024 13:33
7. listopadu 2024 7:30
1. listopadu 2024 15:15
1. listopadu 2024 11:37
31. října 2024 9:35