Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Libanonská města vyhánějí syrské uprchlíky? Na zastrašování se podílí i policie, varuje HRW

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: UNHCR

Bejrút - Úřady v libanonských městech čím dál častěji posílají syrským uprchlíkům výzvy k vystěhování bez patřičného právního zdůvodnění a někdy k zastrašení využívají i policii. Vyplývá to z dnešní zprávy organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW). Od začátku loňského roku bylo z 13 libanonských obcí vystěhováno už více než 3600 Syřanů, dalších 7000 syrských uprchlíků vyhnala z uprchlických táborů libanonská armáda, uvádí HRW.

Dalším 42.000 syrských uprchlíků v Libanonu teď podle HRW hrozí stejný osud.

Libanon je nyní domovem skoro jednoho milionu uprchlíků ze Sýrie a má v poměru k domácímu obyvatelstvu nejvyšší počet uprchlíků na světě; nyní tam uprchlíci tvoří asi pětinu libanonské populace.

Syřané při vstupu do Libanonu musejí úřadům doložit důvod cesty - například že v zemi vlastní nemovitost, mají povolení k pobytu, či domluvenou schůzku na ambasádě. Pro mnoho lidí prchajících před konfliktem je ale téměř nemožné získat v Libanonu povolení k pobytu či pracovní vízum. V Libanonu tak často žijí nelegálně a hrozí jim, že budou při odhalení zatčeni.

Témata:  uprchlíci Libanon Human Rights Watch

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.