Ankara – Situace ohledně lidských práv v Turecku se do hledáčku Evropy dostala zejména po uzavření dohody této země s EU, která mimo jiné slibuje i obnovení jednání o vstupu Turecka do EU. Pinar Tremblayová, novinářka a politoložka z Kalifornské státní polytechnické univerzity, varuje před kontroverzním zákonem turecké parlamentní komise.
Rozvodová komise
Na úvod Tremblayová připomíná, že 14. ledna letošního roku turecký parlament založil komisi s názvem „Ochrana integrity rodiny", která dostala za cíl zjistit, co stojí za prudkým nárůstem počtu rozvodů.
Komise od té doby získala přezdívku „Rozvodová komise" a setkala se s nesouhlasem opoziční Rebublikánské lidové strany (CHP) a Lidově demokratické strany (HDP). Následný návrh teto komise podle ní v tureckých médiích i společnosti vzbudil velký rozruch.
„Ženy po celé zemi se proti němu postavily originálními způsoby. V provincii Antakya na protest proti zprávě 26. května ženy nosily bílé závoje, k protestům skupin bojujících za práva žen se přidalo několik vysokých škol. Členové skupiny Mor Cati poslali členům komise z vládnoucí Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) ‚certifikát stigmatu'," podotýká Tremblayová a dodává, že silná kampaň se strhla také na sociální síti Twitter.
Tam se populárními staly hashtagy #BosanmaKomisyonu (Rozvodová komise) a #DevletTecavuzcuyleEvlendiriyor (Stát nutí ke sňatkům s pachateli znásilnění).
„Vezmi si svého násilníka"
Vládnoucí AKP podle ní trvá na tom, že rozvody patří ke klíčovým problémům dnešní turecké společnosti, na který je třeba klást důraz. S tím ale někteří odborníci nesouhlasí a komisi považují za absurdní.
Tremblayová také varuje, že o celkových cílech zprávy, kterou komise vydala, se lze jen dohadovat, protože tento 479 stran dlouhý dokument obsahuje vzájemně si odporující pasáže.
Nejkontroverznější částí je dle jejího varování změna věku nutného pro sňatek. Ten by se snížil z 18 na 15 let, přičemž děti mladší 15 let by byly považovány za nezletilé. „Pokud budou tito nezletilí mít sex s dospělými a rozhodnou se, že se vezmou, nebude dospělý žalován za pedofilii. Místo toho bude manželství pět let pozorováno, a pokud se neobjeví žádné známky fyzického násilí, nepřijde žádný trest," vysvětluje.
Právě tento zákon podle ní sociální média přejmenovala na zákon „vezmi si svého násilníka". Ayse Kesirová, předsedkyně komise a poslankyně za AKP, na televizní stanici CNN Turk vysvětlila, že by se zákon týkal jen 3 tisíc rodin, které se v této situaci již nachází, kde mladé dívky s útěkem se svými milenci souhlasily a mají s nimi děti.
Rozšiřování islámu do světských zákonů
Tremblayová ale podotýká, že v tomto případě nechápe, jak je možné, že v těchto případech proti tomuto protiprávnímu jednání již nebylo zasaženo.
Varuje také, že návrh ženám komplikuje nahlášení domácího násilí, prosazuje utajování rozvodů, snížení doby nutnosti placení výživného a zvýšení zapojení externích pracovníků z Direktorátu pro náboženské záležitosti, který je podle ní známý svým islámským přístupem k otázce vztahu mezi pohlavími.
Oponenti návrhu se tak podle ní oprávněně obávají zvýšení vlivu islámských zákonů na zákony světské. „Změny navrhované touto komisí by skutečně mohly vést k většímu počtu znásilnění, pedofilii ukrýt za nálepku ‚rané manželství' a podpořit násilí vůči ženám doma i mimo něj."
„S ohledem na převládající problémy turecké patriarchální rodiny a sociální strukturu, která bojuje proti zabíjení za čest, domácímu násilí a zneužívání, tu již nejde o problematiku rozvodů nebo zachování rodiny, ale čistě o přežití žen a nezletilých," varuje na závěr Tremblayová.
Témata: Turecko, Islám, lidská práva
Související
28. března 2025 14:09
28. února 2025 13:15
22. ledna 2025 8:24
24. října 2024 15:12
23. října 2024 16:48