Jak je skutečně silné nebezpečí z pohrobků Islámského státu? Jsou skutečně islamisté, kteří se po jeho rozpadu rozprchli do celého světa tak nebezpeční? To jsou otázky, které pokládá deník The Independent.
Zatím posledním útokem, který byl v Evropě připisován IS, byl jihofrancouzském Carcassonne. Dne 23. března letošního roku zde zabil útočník tři lidi. Přesto, že vykřikoval hesla na podporu IS, pozdější vyšetřování ukázalo, že se jednalo o recidivistu marockého původu, jehož vazby na radikály byly minimální.
I přesto, že se k teroristickému státu hlásili i lidé, kteří spáchali velmi vážné útoky – jako například útok nákladním automobilem v Nice v roce 2016 při kterém zahynulo 86 lidí, je podle tajných služeb, síť podporovatelů teroristické organizace v Evropě rozprášena.
Neznamená to, že by jinde ve světě buňky stále IS neexistovaly. V samotném Iráku a Sýrii působí ještě několik buněk. Místní mají však na IS takovou averzi, že se proti nim spojují i zavilí nepřátelé. Teroristé se přesunuli z části do Afriky, kde se snaží uchytit v rozpadlé Libyi, Maroku nebo Mali. Často se však dostávají do sporů s místními islamisty, kteří je nepřijímají a vyhánějí ze svých území.
Naopak poměrně úspěšně se pohrobci Islámského státu uchytili v Afghánistánu, kde se jim podařilo získat pod svoji kontrolu několik území. To opět naráží na místní islamistickou konkurenci. Hnutí Taliban proti IS intenzivně bojuje. Bohužel to opět odnáší především civilní obyvatelstvo. Zatím největší teroristický úder IS v Afghánistánu stál 21. března život 33 lidí.
Naopak v Evropě se zdá, že Islámský stát jako organizované nebezpečí přestal existovat. Je to zásluha především toho, že se podařilo ve větší míře zastavit návrat bývalých bojovníku IS z řad lidí narozených v Evropě domů. Část těchto bojovníků byla zabita při přesně cílených úderech. Další se pak z obav z trestů skrývá mimo Evropu. Podobně organizované údery jako byl například útok na noční klub Bataclan v Paříži v roce 2015 už síť není schopna zorganizovat. Do budoucna spíše hrozí útoky jednotlivců, kteří se budou na Islámský stát odvolávat. To, však neznamená, že tyto útoky nebudou nebezpečné. Naopak. Budou více nevypočitatelné a budou se moci stát kdekoliv, varuje The Independent.
Témata: Islám, Islámský stát , Evropa
Související
24. července 2024 14:34
26. března 2022 16:27
28. prosince 2021 12:11
20. srpna 2021 12:05
3. prosince 2020 11:19
31. října 2020 12:16