Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Putin mluvil s arménským premiérem, přeje si rychlé řešení krize

Vladimir Putin
Vladimir Putin
Foto: kremlin.ru

Jerevan - Ruský prezident Vladimir Putin a úřadující arménský premiér Karen Karapetjanem se v dnešním telefonickém rozhovoru soustředili na význam zvolení nového premiéra v arménském parlamentu 1. května. Oznámil to Kreml.

"Urovnání krize v Arménii se musí odehrát výlučně v rámci práva, stávající ústavy a na základě legitimních parlamentních voleb z dubna 2017," zdůraznili oba politici podle komuniké.

O den dříve probíral Putin situaci v Arménii s prezidentem Armenem Sarkisjanem; oba pak apelovali na "zdrženlivost, odpovědnost a ochotu politických sil řešit problémy dialogem přísně v ústavním rámci".

Arménie prožívá vážnou politickou krizi v důsledku masových protivládních demonstrací, které už přiměly k odchodu premiéra Serže Sargsjana. Protesty pokračují a jejich účastníci požadují nové volby a chtějí, aby vládu vedl opoziční předák Nikol Pašinjan.

Moskva až dosud zdůrazňovala, že krize je vnitřní záležitostí Arménů , a popírala, že by se hodlala vměšovat do záležitostí svého blízkého spojence.

Protesty trvají už dva týdny. Sargsjan, který do funkce nedávno nastoupil po deseti letech v úřadu prezidenta, prosadil loni v Arménii zrušení prezidentského systému a jeho nahrazení systémem parlamentním. Podle opozice tak měl v úmyslu i nadále ovládat arménskou politiku.

Opozice sice v pondělí přiměla Sargsjana k odchodu z čela vlády, ale Sargsjanova dosud vládnoucí Republikánská strana má v parlamentu nadále většinu 58 ze 105 poslanců, a proto si chce udržet funkci předsedy prozatímní vlády, která zemi dovede k předčasným volbám.

Opozice ale v Jerevanu už od rána pokračuje v občanské neposlušnosti. Demonstranti podle místních médií zablokovali několik ulic v centru metropole a dožadují se zvolení Pašinjana premiérem.

Pašinjan už podle médií jednal s některými představiteli politických stran, aby si zajistil podporu při hlasování parlamentu o novém předsedovi vlády. "Politické handly nebudou, revoluce pokračuje. Všichni přijďte na náměstí," vybídl Pašinjan své přívržence a opět zdůraznil, že důsledkem "sametové revoluce" musí být "skutečné změny" v zemi.

Ve středu večer také navštívil ruskou ambasádu v Jerevanu. Podrobnosti z této schůzky známy nejsou, ale je zřejmé, že mít na své straně Rusko je v této kavkazské bývalé sovětské republice důležité. Z tohoto důvodu také ve středu odletěl do Moskvy ke konzultacím představitel současné vlády, ministr zahraničí Edvard Nalbandjan.

Podobné protestní akce jako v Jerevanu se současně konají i v dalších arménských městech.

Témata:  Vladimír Putin Arménie Rusko vládní krize politici

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.