Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Turecku probíhají demonstrace na podporu svobodných médií

Turecko
Turecko
Foto: Pixabay

Istanbul - Po více než 500 dnech ve vazbě se dnes Akin Atalay, předseda správní rady opozičního deníku Cumhuriyet, zúčastnil v Istanbulu demonstrace za svobodu tisku.

Soud vyměřil ve středu více než deseti zaměstnancům tohoto listu trest vězení v délce 2,5 až osm let za napomáhání "teroristickým" organizacím. Atalay byl odsouzen na více než osm let vězení a do rozhodnutí o odvolání byl propuštěn z vazby.

"Teď jsem na svobodě, ale ještě to neskončilo," řekl Atalay agentuře AFP. "Bude nás čím dál víc. Věřím, že spravedlnost, jíž se nyní nedostává, se brzy navrátí," dodal.

Deník Cumhuriyet, který byl založen v roce 1924, ostře kritizuje prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Řadu soudních sporů, kterým list dosud čelil, považují jeho zastánci za manévr, jak ho umlčet. "Hanba justici," napsal dnes Cumhuriyet na titulní straně, který středeční rozsudek označil za "temné místo" dějin.

"Někteří si zoufají, ale já jsem šťastný... Dobro zvítězí nad zlem," uvedl Atalay. "Nesmíme podlehnout strachu," vyzval později své kolegy v redakci.

Na žebříčku organizace Reportéři bez hranic skončilo Turecko na 157. místě ze 180 zemí, v blízkém sousedství Běloruska (155.), Iráku (160.) či Egypta (161.). V poměru ke stavu v roce 2016 kleslo Turecko o dvě příčky. Od nezdařeného puče v létě 2016 bylo zadrženo přes 120 novinářů a více než 180 medií ukončilo činnost, informovala tato nevládní organizace obhajující svobodu tisku a médií.

Skupiny hájící lidská práva a západní země upozorňují na to, že svoboda tisku je nyní obzvlášť důležitá - v Turecku, kde přetrvává výjimečný stav, se totiž 24. června budou konat předčasné volby.

Před loňským referendem, v němž Turci rozhodli o změně ústavy a přechodu k prezidentskému systému, dominovali mediálnímu prostoru Erdogan a jeho ministři, připomněla agentura Reuters.

Kontrola vlády nad médii brzy patrně ještě zesílí: společnost Demirören Holding blízká prezidentovi má tento měsíc koupit mediální část konglomerátu Dogan Holding, do níž spadá například jeden z nejprodávanějších laických deníků Hürriyet či televize CNN Türk.

Témata:  Turecko média cenzura demonstrace opozice

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 20:07

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vladimir Putin, ruský prezident

Putin je jako auto na dálnici bez brzd. Nic ho nezastaví, píše server

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.