Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Severokorejská média si pochvalují průběh historického summitu

Kim Čong-un
Kim Čong-un
Foto: china.org.cn

Pchjongjang - Páteční summit vůdců Severní a Jižní Koreje byl "historickou schůzkou", která umožní začátek nové éry, informovala dnes severokorejská média. Jihokorejský prezident Mun Če-in a severokorejský vůdce Kim Čong-un se na setkání shodli, že budou pracovat na úplném odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova. Severokorejská státní televize a oficiální agentura KCNA rozhovory a závazek obou vůdců ocenily, což je poměrně nezvyklý krok, poznamenala britská BBC.

"Během rozhovorů si obě strany otevřeně vyměnily názory na záležitosti společného zájmu, včetně otázek týkajících se vylepšení severo-jihokorejských vztahů, zajištění míru na Korejském poloostrově a denuklearizace poloostrova," uvedla agentura KCNA. Hlavní severokorejský státní deník zveřejnil na několika stranách přes 60 fotografií ze summitu. Kim Čong-un se v pátek stal prvním vůdcem KLDR, který od korejské války vkročil na jihokorejskou půdu.

Dějištěm první mezikorejské vrcholné schůzky po více než deseti letech byla jihokorejská část pohraniční obce Pchanmundžom, kde Kim pěšky přešel linii oddělující Severní a Jižní Koreu. Na hranici si přitom s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem potřásl rukou.

Během následných jednání se představitelé obou Korejí domluvili na řadě kroků ke snížení napětí na poloostrově. Slíbili mimo jiné, že jejich země ukončí propagandistické vysílání a shazování letáků s propagandistickými texty v pohraniční oblasti a otevřou na hranici styčný úřad. Příští měsíc by se měly konat mezikorejské vojenské rozhovory na vysoké úrovni.

Závěrečné prohlášení rovněž uvádí, že obě Koreje na summitu potvrdily svůj cíl dosáhnout "Korejského poloostrova bez jaderných zbraní". Mnozí analytici ale pohlížejí skepticky na možnost, že by se KLDR vzdala svého jaderného arzenálu, který vyvíjela a bránila desítky let.

Historický summit Severní a Jižní Koreje v pátek ihned ocenil i nový americký ministr zahraničí Mike Pompeo. Před novináři v Bruselu zdůraznil, že bez tlaku, který na KLDR vyvíjela administrativa prezidenta Donalda Trumpa a celé světové společenství, by páteční jednání nebylo možné. Jak nicméně dodal, dokud se likvidace severokorejských zbraní neuskuteční, tlak světového společenství na KLDR, včetně hospodářských sankcí, bude trvat.

Australský premiér Malcolm Turnbull v této souvislosti dnes oznámil, že jeho země vyšle vojenský hlídkový letoun, který bude mít za úkol sledovat severokorejské lodě podezírané z toho, že převážejí zakázané zboží v rozporu se sankcemi OSN. Podobný krok plánuje i Kanada. Obě země pro své letouny využijí americkou základnu na japonském ostrově Okinawa.

Témata:  Severní Korea Austrálie Jižní Korea média diplomacie

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 11:40

Počasí: Meteorologové nadále varují před nočním mrazem v Česku

Každým dnem se blíží očekávané oteplení, ale před námi jsou ještě alespoň dvě mrazivé noci. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve středeční výstraze upozornil, že v noci na čtvrtek a na pátek klesnou teploty pod nulu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy