reklama

"Útok na náměstí Breitscheidplatz z prosince 2016 ukázal, že právě v této oblasti toho hodně musíme zlepšit," řekl listu Rheinische Post vládní zmocněnec pro oběti a pozůstalé teroristických útoků Edgar Franke. Dosavadní okamžitá pomoc ve výši 10.000 eur (255 tisíc korun) při ztrátě dítěte, rodiče nebo manžela či manželky je podle něj jednoznačně nedostatečná. Cílem je zvýšit ji na trojnásobek.

Ze současných 5000 eur (127 tisíc korun) na 15.000 eur (382 tisíc korun) by zase měla stoupnout okamžitá pomoc při ztrátě bratra nebo sestry. Na vyplacení peněz mají mít napříště nárok také cizinci, kteří nejsou občany zemí Evropské unie.

Nedostatečná finanční pomoc německých úřadů v prvních týdnech a měsících byla jedním z řady bodů kritiky pozůstalých po obětech útoku islamisty na berlínský vánoční trh. "I když určitě žádná země na světě nemůže zajistit absolutní bezpečí před teroristickými útoky, v Německu chybí základní profesionalita v zacházení s terorismem," napsali na konci loňského roku v dopise kancléřce Angele Merkelové (CDU). "Také vaše dosavadní aktivity na podporu našich rodin nejsou dostatečné," uvedli na adresu šéfky německé vlády, která se s nimi setkala až rok po útoku.

Merkelová i další zástupci německé vlády od té doby dali opakovaně najevo, že si slova pozůstalých vezmou k srdci. Podobně se v dubnu vyjádřil i Franke. "Jako zmocněnci mi jde o to pomoci občanům získat zpět ztracenou důvěru v právní stát," uvedl politik sociální demokracie, podle něhož je zodpovědností státu postarat se o lidi zasažené teroristickým útokem.

Loading...

1 komentář (Poslední 30.04. 15:27) Napište svůj názor

reklama