Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Soul nechce, aby američtí vojáci opustili Jižní Koreu

U. S. Army
U. S. Army
Foto: Latvijas Armija

Soul - Jihokorejský prezident Mun Če-in dnes odmítl, že by v případě podpisu mírové dohody se Severní Koreou odešli z jihokorejského území američtí vojáci. Od korejské války z let 1950-1953 je v Jižní Koreji rozmístěno více než 28.000 příslušníků americké armády. Válka skončila pouze dohodou o příměří, Pchjongjang a Soul ale na summitu minulý týden uvedly, že budou společně usilovat o to, aby ještě letos mohla být podepsána mírová smlouva.

"Přítomnost amerických vojáků v Jižní Koreji je záležitostí aliance mezi Jižní Koreou a Spojenými státy. S podpisem mírových dohod to nemá co dělat," řekl podle agentury Reuters mluvčí jihokorejské prezidentské kanceláře Kim Ui-kjom, který citoval slova prezidenta Muna. Modrý dům tak odpověděl na dotaz novinářů ohledně sloupku, který tento týden napsal poradce jihokorejského prezidenta, akademik Mun Čchong-in. Modrý dům je v Jižní Koreji sídlo prezidenta.

Poradce Mun Čchong-in ve sloupku uvedl, že by bylo těžké obhájit přítomnost amerických sil na jihokorejském území, pokud by byla podepsána mírová dohoda oficiálně ukončující ozbrojený konflikt z 50. let minulého století. Podle mluvčího jihokorejské prezidentské kanceláře byl poradce Mun Čchong-in požádán, aby nevytvářel zmatky ohledně prezidentova postoje.

Severní Korea si v minulých letech kladla odchod amerických vojáků z Korejského poloostrova jako podmínku pro ukončení svých jaderných zbrojních programů. Na summitu z minulého týdne se jihokorejský prezident Mun Če-in a severokorejský vůdce Kim Čong-un rovněž dohodli, že budou pracovat na úplném odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova. Požadavek stažení amerických vojáků z Jižní Koreje společné prohlášení korejských vůdců ze summitu neobsahuje.

Severokorejský diktátor se má v příštích týdnech sejít i s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Předpokládá se, že i oni budou jednat o denuklearizaci Korejského poloostrova a podpisu mírové smlouvy, která by formálně ukončila korejskou válku.

Témata:  Severní Korea USA U.S. ARMY Jižní Korea diplomacie

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 19:10

Extrémní počasí zasáhlo Chorvatsko: Řádí bouřky, Split je pod vodou

V části Balkánu se v úterý odehrála kombinace ničivých živlů – Chorvatsko postihla silná bouře s kroupami, zatímco v sousedním Srbsku zuřily stovky požárů po extrémní vlně veder. Tyto události jsou dalším příkladem extrémního počasí, které vědci stále častěji spojují s klimatickými změnami.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tálibán

Komentář

Velmoci uznávají teroristické státy. Situaci můžeme zachránit, když neztratíme morální kompas

Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, Spojené státy zvažují vyškrtnutí syrské HTS ze seznamu teroristů. Dva subjekty s násilnou minulostí tak získávají legitimitu, aniž by se vzdaly své radikální povahy. Svět tím riskuje precedent, že moc uchvácená silou a bez respektu k právům může být cestou k mezinárodnímu uznání. Svět v tuto chvíli nesmí ztratit morální kompas.