Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jourová souhlasí se spojením peněz z EU s právním státem

Kandidátka na eurokomisařku Věra Jourová
Kandidátka na eurokomisařku Věra Jourová
Foto: European Union

Brusel - Za spravedlivý a vyvážený pokládá evropská komisařka pro spravedlnost Věra Jourová dnešní návrh Evropské komise (EK), která chce do budoucna podmínit přístup k unijním penězům dodržováním zásad právního státu v členských zemích EU. Komise dnes příslušné nařízení představila společně s návrhem budoucího dlouhodobého rozpočtu bloku po roce 2020.

Navržený mechanismus má být podle komise ochranou peněz z unijního rozpočtu před finančními riziky, která by mohly způsobit právě nedostatky při dodržování zásad právního státu. Návrh, o němž nyní budou jednat členské státy EU, již ostře kritizovalo Polsko. S ním komise o kvalitě právního státu v zemi vede dlouhodobý spor, především kvůli tamní soudní reformě. Kvalitu právního státu ovšem Brusel opakovaně kritizuje také v případě Maďarska.

"Považuji to za důležitý krok kupředu," řekla dnes novinářům Jourová. Daňoví poplatníci v zemích, které na rozdíl od Česka do unijního rozpočtu přispívají víc, než z něj dostávají, totiž podle ní podobnou věc hlasitě vyžadují.

"Velmi ostře volají po tom, aby ve státě, kam jdou evropské peníze, byla funkční justice, aby se tam trestaly podvody ve veřejných zakázkách, aby se tam trestalo svévolné rozhodování o tom, do čeho peníze dávat," podotkla česká komisařka.

Řešení, které dnes komise představila, se netýká jen budoucí politiky soudržnosti, tedy v Česku známých "fondů EU", ale obecně veškerého přístupu k evropským penězům. Podle Jourové je procedura nastavená tak, že se případné zastavení unijních financí nedotkne třeba studentů vyjíždějících na nově rozpočtově posilovaný program Erasmus+ či farmářů nebo obcí.

Komise dnes přišla s návrhem, který má zajistit "řádné finanční řízení". Týkat se má situací vážného porušení právního státu, které by - pokud nebude řešeno - mohlo mít dopad na celou unii. Komise zároveň připomíná, že vzájemná důvěra v soudní systémy členských zemí je pro spolupráci unijních států klíčová.

Evropská komise bude podle návrhu po analýze a komunikaci s příslušnou zemí moci přijít s opatřeními, která budou "přiměřená povaze, závažnosti a rozsahu" zjištěných nedostatků právního státu. Mohlo by jít o pozastavení, omezením nebo přímo zákaz přístupu k unijním penězům.

Členské státy by mohly v hlasování kvalifikovanou většinou rozhodnout o tom, že návrh komise platit nebude. Pokud se taková většina nenajde, návrh by začal platit i proti vůli země, které se dotýká.

Témata:  Věra Jourová EU EuroZprávy.cz

Aktuálně se děje

9. května 2024 16:07

Zelenskyj jmenoval bývalého velitele ozbrojených sil Zalužného velvyslancem Ukrajiny v Británii

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve čtvrtek dekretem oficiálně jmenoval bývalého vrchního velitele ozbrojených sil Valerije Zalužného mimořádným a zplnomocněným velvyslancem Ukrajiny v Británii. Ukrajinský parlament také dnes odvolal Olexandra Kubrakova z funkce místopředsedy vlády pro obnovu Ukrajiny.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky zablokovaly silnici rozdělující Rafah

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.