Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Dobrý základ, tvrdí Berlín o návrhu rozpočtu EU

Německo
Německo
Foto: Pixabay

Berlín - Podle německé vlády poskytuje návrh unijního rozpočtu dobrý základ pro zahájení jednání o budoucnosti přerozdělování peněz v Evropské unii. Ve společném prohlášení to dnes uvedli němečtí ministři zahraničí Heiko Maas a financí Olaf Scholz (oba ze Sociálnědemokratické strany Německa, SPD). Německý příspěvek do společného unijního rozpočtu má podle návrhu od roku 2021 vzrůst každoročně v průměru až o deset miliard eur (téměř 256 miliard korun), připustili ministři.

Šéfové resortů zahraničí a financí poznamenali, že návrh by "výrazně zvýšil" finanční zátěž spočívající na Německu. "Jsme ochotni plnit své závazky ohledně posilování Evropské unie, ale to také vyžaduje spravedlivé rozdělení zátěže na všechny členské státy," prohlásila dvojice ministrů.

V nastávající debatě, která pravděpodobně potrvá měsíce, bude Německo usilovat o "udržitelné posilování akceschopnosti Evropské unie v příštích sedmi letech" a prosazovat "fundamentální modernizaci" výdajů EU, ujistili Maas a Scholz.

Německo prý bude kromě jiných priorit usilovat o lepší zabezpečení vnějších hranic EU a o posílení spolupráce v oblasti obranné politiky.

Dlouhodobý rozpočet EU dnes v Evropském parlamentu v Bruselu představili komisař pro rozpočet Günther Oettinger a předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. V závazcích má činit 1,135 bilionu eur (zhruba 29 bilionů korun), což podle komise odpovídá 1,11 procenta hrubého národního důchodu (HND) společenství. Rozpočet má být podle komise odpovědí na nové úkoly; ztrojnásobeny jsou například peníze na ochranu hranic, migraci a azylovou politiku.

Bavorský premiér Markus Söder dnes vyzval ke změnám v evropském rozpočtovém plánu, přičemž britský výpadek podle něj nemůže nahradit pouze Německo. "Nestačí, aby Německo více platilo a méně dostávalo. Chceme hovořit o lepším přerozdělovacím klíči," řekl dnes Söder, který se s celým bavorským kabinetem odebral do Bruselu. Ve čtvrtek tam bavorské politiky z Křesťanskosociální unie (CSU) čeká jednání s Junckerem i Oettingerem.

Německá ministryně zemědělství Julia Klöcknerová z Křesťanskodemokratické unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové dnes řekla, že ještě počítá se zmírněním škrtů na zemědělskou politiku EU. Oproti původně hrozícím škrtům až o 30 procent je však podle ní nynější návrh přiměřený. "Ale bolí to," poznamenala. Klöcknerová očekává, že zemědělci budou naopak silněji profitovat z unijních programů na podporu výzkumu nebo ochrany klimatu a životního prostředí.

Zcela jednoznačně návrh komise odmítl předseda protestní a protiimigrační opoziční strany Alternativa pro Německo (AfD) Jörg Meuthen. "Předložený rozpočtový návrh Evropské komise je fackou do tváře evropských daňových poplatníků," citovala Meuthena agentura DPA.

Témata:  Německo Berlín EU

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.