Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zemřel Pavel Knihař, dlouholetý příslušník francouzské cizinecké legie

Francie
Francie
Foto: Pixabay

Praha/Marseille - V Marseille zemřel ve věku 87 let dlouholetý příslušník francouzské cizinecké legie Pavel Knihař, který odešel z Československa po únoru 1948. ČTK to dnes oznámil jeho prasynovec Petr Kos. Vojenský pohřeb se bude konat v pátek v městě Aubagne. Knihař získal ve Francii vysoká státní i vojenská vyznamenání, v jeho vlasti ho před osmi lety ocenil Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR).

Sedmnáctiletý Knihař se 25. února 1948 účastnil studentské demonstrace, kterou rozehnali příslušníci Lidových milicí. Poté s podobně smýšlejícími spolužáky založil tajnou organizaci Svaz svobodných studentů, která vydávala letáky a časopis Svobodný hlas. V červnu 1948 ho zadržela Státní bezpečnost, vzala do vazby a surově vyslýchala. Knihař byl propuštěn na základě prezidentské amnestie a v srpnu 1948 emigroval na Západ.

Nedlouho poté vstoupil do francouzské cizinecké legie. Rodák z Třeště prošel tvrdými boji v tehdejší Indočíně. Vysloužil si několik vojenských křížů a medailí. Později byl nasazen do bojů v Alžírskuu, na Madagaskaru či atolu Mururoa ve Francouzské Polynésii. Účastnil se zadržení nákladní lodi Lidice, která vezla z Československa zbraně pro alžírskou Frontu národního osvobození.

V roce 1978 odešel do výslužby a byl jmenován rytířem Řádu čestné legie. V roce 1984 byl povýšen do funkce velitele praporu. V roce 2003 byl jmenován důstojníkem Řádu čestné legie a o šest let později i komandérem Řádu čestné legie, což je jedno z nejvyšších francouzských vyznamenání. Ve své vlasti získal jediné ocenění - Cenu Václava Bendy od Ústavu pro studium totalitních režimů. Knihařovy paměti vyšly v nakladatelství Academie pod názvem Legie, můj život.

Francouzská cizinecká legie je jednou z nejznámějších elitních vojenských jednotek na světě. Vznikla jako jednotka zahraničních dobrovolníků původně s cílem chránit francouzské koloniální panství v Africe. Nejprve spíše nahodilé seskupení přistěhovalců z různých koutů Evropy, kteří se za příslib anonymity a žold nechali najmout k vojsku, získalo postupně pevný řád i věhlas. Jednotky cizinecké legie se účastnily obou světových válek, bojovaly v indočínské válce (1946-54) či v Perském zálivu (1990-1991). V posledních letech se účastnily misí mírových sil OSN nebo v Afghánistánu

Témata:  Francie Francouzská armáda

Související

Aktuálně se děje

21. dubna 2025 17:21

Eva Burešová skončila ve slovenské verzi StarDance Let's Dance

Osmé kolo populární slovenské taneční soutěže Let's Dance přineslo divákům velké překvapení. Show musela opustit oblíbená herečka a zpěvačka Eva Burešová (31), která se spolu se svým tanečním partnerem Matyášem Adamcem (25) řadila mezi výrazné tváře letošního ročníku. Přestože porota jejich výkony – slowfox a folklórní tanec – hodnotila velmi kladně, rozhodující slovo měli diváci. A právě ti nakonec rozhodli o jejich vyřazení.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tělo papeže Františka bylo uloženo do rakve

Mimořádná zpráva

Vatikán zveřejnil detaily pohřbu papeže Františka

Vatikán dnes uvedl, že rakev s ostatky papeže Františka bude vystavena veřejnosti v bazilice sv. Petra ve středu ráno. Samotný pohřeb se pak uskuteční v sobotu v 10 hodin místního času. Podle nově zveřejněného prohlášení bude pohřební liturgii na náměstí svatého Petra vést kardinál Giovanni Battista Re, děkan Kolegia kardinálů. Po skončení obřadu bude rakev převezena do baziliky Santa Maria Maggiore, kde bude papež pohřben.