Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Slovenskem se šíří encefalitida

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Focus Agency

Bratislava - Na Slovensku se rychle šíří epidemie klíšťové encefalitidy. Na východě země bylo hospitalizováno už 24 pacientů a další čtyři osoby lékaři sledují ambulantně.

Virem se člověk může nakazit nejen po přisátí infikovaného klíštěte, ale i konzumací mléka a výrobků z nich, pokud bylo virem nakaženo zvíře. Podle slovenských medií se zmiňovaní pacienti zřejmě nakazili z ovčího sýra, který dříve zakoupili v jedné z farem u Košic. Tamní farma zastavila jeho prodej a veterináři zahájili vyšetření zvířat.

"Zmiňovaný počet ještě nemusí být definitivní vzhledem k tomu, že inkubační doba onemocnění stále plyne. Zatím tři pacienti byli propuštěni do domácí léčby. Naši infektologové nezaznamenali komplikovaný průběh u žádného z pacientů," uvedla mluvčí univerzitní nemocnice Louise Pasteura v Košicích Ladislava Šustová.

Stávající lokální epidemie klíšťové encefalitidy na východním Slovensku je svým rozsahem největší za posledních pět let.

Onemocnění má obvykle dvoufázový průběh. Po uplynutí inkubační doby dojde k rozvoji první fáze onemocnění, ve kterém mohou příznaky připomínat lehkou chřipku. Nejdříve se objevují bolesti hlavy, únava, horečka, nevolnost a bolesti svalů a kloubů. Po několika dnech obtíže samy odezní. Poté zpravidla následuje období 1 až 2 týdnů bez příznaků. U některých pacientů může nemoc touto fází skončit a dojít k úplnému uzdravení.

Druhá fáze onemocnění se uvede nástupem krutých bolestí hlavy, které jsou provázeny horečkami. Nemocný je světloplachý, přidává se nevolnost a zvracení. Příznakem poškození nervového systému je ztuhnutí svalů na šíji, svalový třes, nervové obrny, závratě, poruchy spánku, poruchy paměti a dezorientace, vysvětluje klistova-encefalitida.cz. Tento akutní stav trvá 2 až 3 týdny. Poté obvykle dojde k postupnému zlepšování stavu. Přibližně u jedné třetiny infikovaných pacientů první fáze chybí a onemocnění se již ze začátku projeví závažnými příznaky druhé fáze.

Asi u jedné čtvrtiny nemocných dochází ke vzniku trvalých následků. Patří k nim například obrny horních končetin, chronické bolesti hlavy, poruchy koncentrace, nálady nebo spánku, snížená výkonnost a deprese. K úmrtí dochází pouze ve výjimečných případech.

Témata:  encefalitida Slovensko klíšťata

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.