reklama

"Jsme tedy již v polovině loňského celoročního výskytu a letošní sezona zřejmě bude patřit k těm rizikovějším. Český hydrometeorologický ústav předpovídá nadále vysokou aktivitu klíšťat, stále proto doporučujeme při pobytu v přírodě správné oblečení, používání repelentů s odpuzujícím účinkem a po návratu domů se kompletně převléci, osprchovat se a hlavně se dobře prohlédnout, třeba i vícekrát za den," uvedla.

U jiného klíšťového onemocnění je bilance podobná jako loni. Lymeskou boreliózu hygienici zaznamenali u 150 lidí. "Nejvíce případů bylo zatím na Českobudějovicku, a to 44," uvedla epidemioložka jihočeské krajské hygienické stanice Jitka Luňáčková.

Loni bylo v Jihočeském kraji 99 případů encefalitidy a 431 případů lymeské boreliózy. Z hlediska počtu onemocnění bývají nejexponovanější měsíce červen a září, kdy se nejvíc kombinuje dostačující teplo a vlhkost. Největší výskyt klíšťové encefalitidy evidovali jihočeští hygienici v roce 2011, tehdy onemocnělo v regionu 170 lidí a v celé republice 861.

reklama