reklama

Podle Ciupek je situace s infekcemi přenášenými klíšťaty zatím lepší ve srovnání s předcházejícími dvěma lety. "Od 1. ledna do 8. srpna máme 20 případů encefalitidy, za stejné období loni bylo 40 případů a o rok dříve 35 případů. S výjimkou jednoho případu všechny případy souvisí s pobytem v kraji," uvedla Ciupek.

Podle ní se letos začaly objevovat klíšťové encefalitidy později než v předchozích letech. "Je to důsledek chladnějších jarních dnů, které přetrvávaly ještě v květnu. Zatím jsme nezaznamenali žádné úmrtí," řekla Ciupek. Loni za celý rok bylo 96 případů klíšťové encefalitidy, předloni 71.

Letos do 8. srpna bylo i 89 případů boreliózy, loni za stejnou dobu 211 a předloni 136. Loni za celý rok jich bylo 410, předloni 267.

Nejčastěji klíšťata přenášejí encefalitidu a lymskou boreliózu. Borelióza nemá tak dramatický vývoj, způsobuje například záněty kloubů nebo třes rukou. Proti borelióze není očkovací látka, ale existuje účinná léčba. Encefalitida postihuje nervový systém. Může způsobit například epilepsii, obrnu, meningitidu a v krajním případě hrozí smrt. Nemoci lze předcházet očkováním, není proti ní lék. S narůstajícím věkem podle hygieniků míra rizika postižení nervového systému roste. Většina hospitalizovaných jsou lidé nad 40 let.

Jihomoravský kraj patří k rizikovým oblastem. Riziková místa jsou kolem řek Svratka, Svitava, Oslava, v okolí Brněnské přehrady, Křetínské přehrady, Vranovské přehrady a lesů.