reklama

"Výskyt klíšťaty přenášených infekcí je letos ve srovnání s předešlými roky výrazně vyšší a na místě je skutečně obezřetnost při pobytu v přírodě, ale třeba i na zahradě či v příměstském parku," uvedla.

Klíšťatům vyhovuje současné vlhčí počasí. Český hydrometeorologický ústav, který sleduje a prognózuje aktivitu klíšťat, pro tyto dny uvádí na desetistupňové škále stupeň aktivity šest. "Riziko přisátí klíštěte je pro příští dny predikováno jako středně vysoké, proto stále doporučujeme vedle očkování správné oblečení do přírody, používání repelentů a především následnou kontrolu těla," řekla Kotrbová.

Hygienici evidovali rovněž nárůst počtu případů lymeské boreliózy. Jde o 203 pacientů, což je o 22 více než před týdnem. "Vloni ve srovnatelném období to bylo 188 případů. V této sezoně je nejvíce případů na Českobudějovicku, a to 64," uvedla epidemioložka jihočeské krajské hygienické stanice Jitka Luňáčková.

Loni bylo v Jihočeském kraji 99 případů encefalitidy a 431 případů lymeské boreliózy. Z hlediska počtu onemocnění bývají nejexponovanější měsíce červen a září, kdy se nejvíc kombinuje dostačující teplo a vlhkost. Největší výskyt klíšťové encefalitidy evidovali jihočeští hygienici v roce 2011, tehdy onemocnělo v regionu 170 lidí a v celé republice 861.

reklama